Slováci si na platby u lékaře nestěžují
Slovenští pacienti si zatím hromadně nestěžují na placení u lékařů v hotovosti. Někteří lékaři začali vybírat peníze tento týden poté, co odmítli podepsat nové smlouvy s největší Všeobecní zdravotní pojišťovnou (VšZP). Doposud se na VšZP obrátili jenom tři klienti se žádostí o vrácení hotovosti, kterou zaplatili v ambulanci. Ze sporu mezi lékaři a pojišťovnou se rázem stalo předvolební téma. Vládní a opoziční politici se navzájem obvinili, že používají pacienta jako rukojmího v politickém boji.
Vybíraní poplatků je podle ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace v rozporu se zákonem a lékařům hrozí pokuta do 500.000 korun nebo odebrání licence. Podle Slovenské lékařské komory (SLK) to ale platí jenom u takzvané neodkladné péče, například u bolestivých stavů. VšZP podle Zajace takový případ zaznamenala, protože se prý na ni obrátil pacient, který musel platit za ošetření kotníku.
Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, který má kompetence případy prošetřit, zatím porušení zákona nepotvrdil. Za plánovanou péči, například vyšetření kvůli předepsání brýlí u lékaře bez smlouvy s pojišťovnou pacienta, však doktoři podle předsedy úřadu Jána Gajdoše peníze žádat mohou. VšZP tyto účty zatím proplácí, v budoucnu by se klienti měli s pojišťovnou dohodnout předem a až potom navštívit nesmluvního lékaře.
Premiér Mikuláš Dzurinda dnes prohlásil, že za odmítnutím smluv ze strany lékařů stojí politické intriky opozičních stran Směr-sociální demokracie a Svobodné fórum. Předseda Směru Robert Fico ale naopak znovu obvinil Dzurindovu vládu z rozvratu zdravotního systému.
Smlouvy s VšZP podle SLK nepodepsalo asi pět až 30 procent lékařů. Ti se ztotožnili s žádostí komory, aby praktičtí lékaři dostávali víc než 34 korun na jednoho pacienta měsíčně, jak navrhuje VšZP. SLK požaduje od 55 do 75 korun.
VšZP ale nemůže splnit požadavky komory kvůli chybějícím zdrojům, tvrdí její ředitel Svätopluk Hlavačka. Pojišťovnu by to prý stálo devět miliard korun, které nemá.
Porušení zákona hrozí i VšZP. Ta totiž musí naplnit takzvanou minimální síť smluvních lékařů. Znamená to, že v každém regionu Slovenska musí pojišťovna klientům nabídnout dostatek lékařů, u kterých se placení obávat nemusejí. Ministr Zajac prohlásil, že tuto podmínku VšZP naplnila téměř již nyní, protože smlouvy s pojišťovnou podepsali lékaři sdružení v Unii specialistů a Asociaci soukromých lékařů, kteří zastupují kolem 50 procent ambulantních lékařů. Zda VšZP skutečně splnila tuto zákonnou povinnost, prověří Úřad pro dohled nad zdravotní péči.
Všeobecná zdravotní pojišťovna má více než tři miliony klientů. Ti mohou v případě, že jsou s jejími službami nespokojeni, letos požádat o změnu pojišťovny. Klientem jiné se však stanou až v lednu 2007.
Zdroj: ČTK