Slováci blokují vývoz nedostatkových leků do ciziny, hlavně do ČR
Léky na Slovensku podobně jako v Česku jsou obvykle levnější než v jiných zemích Evropské unie. Cenový rozdíl využívali distributoři, kteří léky dovezené na Slovensko skupovali a následně vyváželi do zahraničí.
Nově ale musejí tyto transakce dopředu nahlašovat, přičemž úřady mohou v případě hrozícího nedostatku léků ve slovenských lékárnách plánovaný vývoz zakázat.
Státní ústav uvedl, že jen v prvním pololetí zabránil vývozu přes 54.000 balení léků, z toho více než dvě pětiny měly skončit v Česku a téměř čtvrtina v Německu. Jde sice jen o zlomek celkové spotřeby medikamentů na Slovensku, vývoz nedostatkových léků by prý ale mohl ohrozit léčbu pacientů trpících například epilepsií, Parkinsonovou nemocí nebo onemocněním srdce.
Obchodníci proto nesměli vyvézt ze země léky Lyrica, Clexane, Inspra a Azilect.
Podle slovenských medií se obchodníkům s léky vyplatí medikamenty ze země vyvážet. Ceny léčiv na Slovensku úřady totiž stanovují na základě průměru cen v těch třech státech EU, ve kterých jsou léky nejlevnější. Obchodováním s léky si prý mohou přilepšit i lékárny, pokud za lék dostanou od překupníků více, než by inkasovaly od pacientů a zdravotních pojišťoven.
Ačkoliv farmaceutické firmy nebo lékárníci volají po dalším zpřísnění pravidel obchodování s léky, takový krok by prý mohl narazit na pravidla EU.
"Jsme v prostředí unie, kde platí volný pohyb zboží, služeb a osob. Na druhé straně legislativa dává každému členskému státu možnost a povinnost přiměřeně reagovat nebo přijímat opatření, aby chránil zdraví občanů," citoval list Sme šéfa ústavu pro kontrolu léčiv Jána Mazaga.
Také Česko se kvůli nižším cenám léků potýká s jejich vývozem do ciziny, zákony ale neumožňují úřadům export zakázat. Podle dřívějších odhadů skončí ročně v zahraničí pětina českého trhu s léky.
ČTK
Zdroj: ČTK