„Slibům ministra Válka nevěříme, politici jednají s lékaři extrémně neuctivě“
Během sobotního jednání XXXVII. sjezdu České lékařské komory informoval MUDr. Jan Přáda o činnosti sekce mladých lékařů, o tom, jak spolupracuje se studentskými spolky a snaží se vtahovat mediky a mladé lékaře do dění v ČLK. „Daří se nám zvyšovat počet mladých lékařů, kteří se zajímají o dění v České lékařské komoře,“ uvedl Přáda.
Sekce mladých lékařů je zapojena do evropské organizace mladých lékařů European Junior Doctors (EJD). „Patříme spíše k méně aktivním v prosazování svých zájmů. Protestovali kolegové z Polska, Slovenska, Lotyšska, také Portugalci. Každý stát řeší problémy ve svém kontextu, ale v zásadě jsou to velmi podobné věci. Co kolegy zaskočilo a šokovalo, není problematika, kterou tu řešíme, ale způsob jednání druhé strany. Když jsme prezentovali vývoj jednání a způsob zacházení, zaznívalo podivení, jak si to mohou k lékařům dovolit. Na takové zacházení opravdu v mnoha zemích nejsou vůbec zvyklí, neodpovídá důstojnosti a důležitosti naší profese,“ prohlásil Přáda. „Organizace EJD nás plně podporuje,“ dodal.
Připomněl, jak zástupci sekce mladých lékařů získali i díky mezinárodní spolupráci vyjádření Evropské komise k problematice 24hodinových směn. „Bylo nám opakovaně předkládáno, že pokud jde o 24hodinové směny ve zdravotnictví, musela Česká republika získat výjimku, ukázalo se, že to celé je lež,“ řekl Přáda. Komora usiluje o to, aby se příští rok sjezd EJD konal v Praze.
Kritikou vládních politiků nešetřil ani při další prezentaci činnosti iniciativy Lékaři jsou jenom lidi, kterou odstartovala novela zákoníku práce, jež zdvojnásobila množství legálních přesčasových hodin ve zdravotnictví. „Za nejhorší nepovažuji fakt, že to někoho napadlo, ale způsob komunikace a přístup k nám lékařům. Tak by se nejvyšší vládní představitelé neměli chovat k nikomu,“ uvedl Přáda. Zmínil mimo jiné poznámky typu „když se vám to nelíbí, dejte výpověď“ nebo zářijovou schůzku s ministry zdravotnictví a sociálních věcí, na kterou byli zástupci lékařů pozváni s předstihem pouhých čtyř hodin. „Daleko horší byl vlastní průběh schůzky. Došlo pouze k mnoha alarmujícím výrokům, bagatelizaci problematiky, nebyl nastíněn žádný plán, jak situaci s přesčasy řešit,“ popsal Přáda.
Vylíčil další vývoj jednání. Po schválení přísnějšího zákazu 24hodinových směn nebylo dodržování kontrolováno, a jak uvedl doktor Přáda, pokyn ministerstva zdravotnictví předpokládal, že se kontrolovat ani nebude. „To vzbuzuje otázky, jestli žijeme v právním státě,“ podotkl Přáda.
Politici podle něj reagují pouze na problémy, které se medializují, na připomínky lékařům opakovaně dávají jen jeden pracovní den a cíleně vyrábějí časovou tíseň, aby se řešení odložilo. Někteří ředitelé nemocnic a politici s lékaři podle jeho slov jednají extrémně neuctivě. „Nevěříme slibům pana ministra Válka. Potřebujeme důkaz, že se začne chovat jako ministr i lékařů a nebude se stavět proti nim,“ řekl delegátům Přáda, zopakoval požadavky protestu a za svou zprávu o činnosti sekce mladých lékařů sklidil potlesk.