Přeskočit na obsah

Slavnostní shromáždění České lékařské akademie

Hosty přivítal v úvodu nový předseda ČLA, prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., který poblahopřál nově přijatým členům, vzhledem k pobytům v zahraničí nepřítomným. Stali se jimi neuroložka prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., z Neurologické kliniky VFN a 1. LF UK, a kardiologové, prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., přednosta III. interní kliniky FNKV a 3. LF UK, a prof. MUDr. Jindřich Špinar, CSc., přednosta Interní kardiologické kliniky v Brně.

V úvodu za pozvání poděkovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, která připomněla analogii sokolského hesla „Ve zdravém těle zdravý duch“ s všeobecně zdravotnickým požadavkem jednoty tělesného a duševního zdraví. V dnešní době však náročnost jedince vůči sobě i společnosti nahrazuje pohodlná představa, že duševní i tělesné zdraví zajistí lékárna na každém rohu a nemocnice v každém větším městě. Lékařská veřejnost však může být silou, jež vědecký a duchovní rozvoj stále rozvíjí.

Milou povinností bylo předání diplomů dvěma novým zahraničním členům, významným imunologům, siru Peteru Lachmannovi, ScD, FRS, FmedSci, z Cambridge University, jenž byl v roce 2002 za zásluhy o lékařskou vědu povýšen do rytířského stavu, a prof. dr. Ivanu Lefkovitsovi, PhD, dr.h.c., z Basileje, který společně s Nielsem Jernem, laureátem Nobelovy ceny, založil slavný imunologický ústav v Basileji.

Auditorium poté vyslechlo Andante cantabile ze Smyčcového kvartetu č. 1 D dur P. I. Čajkovského, Smyčcový kvartet č. 3 V. Ullmanna a Smyčcový kvartet č. 12 F dur A. Dvořáka v podání vynikajícího tělesa Pavel Haas Quartet (ve složení Jarůšková, Karová, Nikl, Jarůšek).

Pečlivě vybrané skladby, osud jejichž autorů přiblížil posluchačům prof. Cyril Höschl, DrSc., umocnily slavnostní ráz večera i celkovou specifickou atmosféru Karolina, Prahy či střední Evropy vůbec, s níž jsou nebo byli těsně spjati jak zahraniční hosté, tak skladatelé: prof. Lachmann narozen v Berlíně, před nacismem emigroval s rodiči do Londýna; prof. Lefkovits, rodák z Prešova, za války prošel koncentračními tábory Osvětim, Ravensbrück a Bergen‑Belsen, vystudoval v Praze; Viktor Ullmann, narozen v Těšíně, hudbu studoval ve Vídni, jako dirigent a skladatel působil v Praze, zahynul v koncentračním táboře Osvětim stejně jako hudební skladatel Pavel Haas, bratr Huga Haase.

Závěrem si připomeňme krédo, jež vyslovil prof. Lefkovits: „Nebojte se obklopovat lidmi, kteří jsou chytřejší než vy.“

 

Medical Tribune     lip

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…