Přeskočit na obsah

Skupina signatářů Charty 77 vyzvala k pozastavení reformy

Skupina 23 z více než 50 bývalých mluvčích někdejší Charty 77 vyzvala vládu a poslance, aby pozastavili prosazování reformy ve zdravotnictví do doby, než se o ní uskuteční důkladná rozprava a v zákonech budou definovány mechanismy, jež jsou pro ni nezbytné. V otevřeném dopise adresovaném premiéru Mirku Topolánkovi a šéfům obou komor parlamentu uvedli, že některé okolnosti provázející přípravu reformy odporují principům demokratického státu a dobré veřejné správy.

"S obavami sledujeme snahu vlády prosadit reformu zdravotnictví, jejímž cílem je mimo jiné převést současné zdravotní pojišťovny a velké veřejné nemocnice do formy akciových společností. Takové kroky by znamenaly nevratné změny a ovlivnily by fungování dosavadního systému na mnoho desetiletí," napsali v dopise, jehož kopii poskytli ČTK.

Kontroverzní návrh přeměnit zdravotní pojišťovny na akciové společnosti a ostatní změny mají být součástí další etapy reformy zdravotnictví, již připravuje tým ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a o níž jednají vládní politici. Ani oni ale nemají jednotný názor - třeba lidovci odmítají možný prodej pojišťoven do soukromých rukou. Vládní reformy odmítá levicová opozice, odbory, část lékařů a studentů, výhrady k některým jejím částem mají i vládní politici. Brojí například proti regulačním poplatkům, které pacienti platí od ledna a o jejichž osudu, jakož i o celé zdravotnické části reformy rozhodne 28. května Ústavní soud.

Odpor proti vládní reformě se ale začíná přenášet i do ulic. Protest proti Julínkovu záměru vytvořit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit dnes odstartovali studenti pražských lékařských fakult. Ve středu budou proti připravované reformě zdravotnictví demonstrovat odboráři. Zdravotníci budou proti Julínkovým záměrům stávkovat 24. června.

"Přestože reformní zákony nebyly dosud schváleny parlamentem, probíhá již příprava na převod nemocnic na akciové společnosti, často netransparentně a na základě příkazů úředníků. Někteří manažeři, kteří se postavili k reformě kriticky, byli odvoláváni z funkce. Chybí analýza rizik vyplývajících z připravovaných strukturálních změn, např. nebezpečí vzniku místních monopolů a střetu zájmů," napsala ve svém dopise skupina bývalých mluvčích Charty 77. Podle nich není vyřešen převod zdravotní dokumentace ze státní organizace na nestátní subjekt bez souhlasu pacienta ani převod akreditací a neexistuje zákon o neziskových organizacích včetně zdravotnických.

V dopisu uvedli, že zdravotnictví je systém vyžadující soulad ekonomických, sociálních a etických aspektů. Reforma takového rozsahu podle nich nebyla dostatečně připravena a nepředcházela jí odborná a veřejná debata. "Tak zásadní změna nutně vyžaduje celospolečenský konsensus. Navíc jde o zákony, které jsou pro své problematické pasáže kritizovány odborníky i pacienty (lékařskou komorou, lékařskými fakultami, rektoráty univerzit, odbornou lékařskou veřejností aj.), podle nichž hrozí při jejich přijetí zhoršení kvality lékařské péče," napsali.

"Netvrdíme, že současný stav zdravotnictví je ideální. Přesto naše zdravotnictví poskytuje rozsah péče srovnatelný s nejvyspělejšími státy," upozornili dále. Dodali, že "ke spěchu, s níž je reforma přiváděna na svět", není žádný akutní důvod a že je čas pro přípravu takové reformy, která bude garantovat zlepšení dosavadního stavu "a nebude nepřipraveným experimentem, jenž nemá ve státech EU a jiných státech s veřejným zdravotním pojištěním obdoby".

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…