Přeskočit na obsah

Skotská zdravotnice vyléčená z eboly je znovu hospitalizována

Zdravotní sestra Pauline Cafferkeyová, která se letos v lednu údajně úspěšně zotavila po nakažení virem eboly, je s komplikacemi znovu hospitalizována.

Podle prohlášení, které vydala londýnská nemocnice Royal Free, je žena ve vážném stavu. Cafferkeyová se nakazila při práci s nemocnými v Sieře Leone. Hospitalizovaná byla loni 29. prosince, avšak za tři týdny mohla být propuštěna jako údajně vyléčená.

Skotka Cafferkeyová se necítila dobře už tento týden v úterý, proto byla přijata do nemocnice v Glasgowě. Dnes ráno ji vrtulník přepravil do Londýna. Tamní nemocnice tvrdí, že riziko nakažení osob, které byly v kontaktu s nemocnou, je nízké.

"Ebola se šíří jen přímým kontaktem s krví nebo krevními tekutinami nakažené osoby, která vykazuje symptomy onemocnění," uvádí se v prohlášení nemocnice. Žena podle ní symptomy eboly nevykazuje.

"Paulinin stav je komplikací, která nastala po prodělané infekci. Riziko nákazy pro veřejnost je velmi nízké. V souladu s běžným postupem jsme zjistili, s kým byla nemocná v nejbližším kontaktu. Tyto osoby budou preventivně sledovány," sdělila ředitelka oddělení veřejného zdraví pro Glasgow Emilia Crightonová.

Podle britského listu The Guardian bude ale pro vědecký svět zpráva o stavu Cafferkeyové devět měsíců po uzdravení šokující. Je sice známo, že se virus může udržet v některých tělních tekutinách, ale není znám žádný případ takto vážného stavu osoby, která se z eboly vyléčila.

Cafferkeyová minulý týden přijala v Londýně ocenění Pride of Britain a setkala se s chotí premiéra Davida Camerona Samanthou, která pořádala pro oceněné a jejich rodiny recepci. V rozhovoru s BBC před udělením ceny Skotka popsala, že měla dlouho zdravotní problémy, trpěla například onemocněním štítné žlázy a vypadaly jí vlasy.

Ebola může i po vyléčení symptomů zanechat dlouhodobě vedlejší následky jako ztrátu zraku, chronické bolesti kloubů nebo ztrátu vlasů. U amerického lékaře Iana Croziera, který se rovněž vyléčil, se virus našel po několika měsících v oku, které změnilo barvu.

Cafferkeyová pracovala v Sieře Leone pro organizaci Save the Children. Po příletu do Londýna 28. prosince se necítila dobře, ale protože měla normální teplotu, mohla odletět do Glasgowa. Tam se její stav zhoršil, proto byla hospitalizovaná v Londýně.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. V západní Africe se nakazilo více než 26.500 lidí a zhruba 11.300 z nich zemřelo.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…