Sjezd vyzval vládu, aby Hegera neodvolávala
Praha - Česká lékařská komora (ČLK) podpořila dnes v usnesení sjezdu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a nabídla mu spolupráci na reformních krocích. Jeho případné odvolání by nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale naopak za důkaz toho, že vláda problémy zdravotnictví řešit odmítá. Usnesení schválilo 240 delegátů pražského sjezdu, dva byli proti, sedm se zdrželo. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že o Hegerově odvolání se vůbec neuvažuje.
Hegera, který čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, by mohl podle mediálních spekulací nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)
"Ministr Heger měl a má plnou podporu své strany. O jeho odvolání nikdo nikdy nejenom nemluvil, ale ani nepřemýšlel, stejně o jakýchkoliv jiných personálních změnách ve vládě týkajících se ministrů za TOP 09," prohlásil Kalousek. Spekulace o tom, že se uvažuje o Hegerově odvolání označil za "velmi úsměvné drby", které šíří "politická konkurence".
ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem zdravotnické reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK s cílem vytvořit prostor pro komerční připojištění.
ČLK plně podpořila akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, v jejímž rámci už oznámilo více než 4000 lékařů, že kvůli nedostatečným příjmům podají ke konci roku výpověď. Pracovní podmínky většiny lékařů v nemocnicích hodnotí ČLK jako neuspokojivé, zásadně odmítá plány na snižování tarifních platů lékařů a plně podporuje požadavek na 1,5 až trojnásobek platu v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře.
"Bez zvýšení příjmu nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů, pokud ministerstvo uskuteční záměr snížit ve vyhlášce platby, povede to k další personální devastaci nemocnic," varovali delegáti. Sjezd vyzval ambulantní lékaře, aby akci lékařských odborů morálně podpořili.
Sjezd vyzval ministra, aby po dohodě s ČLK vydal vyhlášku o minimálním personálním vybavení zdravotnických zařízení. Komora varovala občany, že v některých nemocnicích již není dostatek personálu, což ohrožuje kvalitu péče a bezpečnost pacientů. Ministr by měl podle ní prosadit skutečně efektivní regulaci cen léků a výše jejich úhrady z prostředků zdravotního pojištění.
ČLK souhlasí s názorem ministra Hegera, že je nutno racionálně posuzovat efektivitu nových metod. Lékaři však nemohou z ekonomických důvodů svévolně omezovat péči.
Sjezd uložil představenstvu, aby prostřednictvím krajů, poslanců či senátorů požádalo Ústavní soud o posouzení ústavnosti úhradové vyhlášky na rok 2011. A to v případě, že vyjde bez ustanovení, že postupuje-li zdravotnické zařízení podle nejnovějších poznatků medicíny a překročí limit, pojišťovna mu za to nebude srážet platbu.
ČTK, nam
Zdroj: ČTK