Sjezd přijal usnesení s řadou požadavků
Praha - Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let staronový prezident Milan Kubek, razantní bojovník za lepší podmínky pro lékaře. Na víkendovém sjezdu ČLK v pražském hotelu Clarion přesvědčivě zvítězil nad protikandidátkou Janou Hercogovou, která lékařům naopak slibovala trpělivé vyjednávání. ČLK žádá od vlády více peněz pro zdravotnictví, především lepší odměňování práce lékařů, a jasná pravidla pokud jde o nákladnost péče o pacienty.
Delegáti zastupující 44.000 lékařek a lékařů podpořili ministra Leoše Hegera (TOP 09) a nabídli mu spolupráci na reformě. Heger jim sdělil, že bude o situaci ve zdravotnictví jednat ve středu s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Delegáti vyzvali Hegera k větší razanci, měl by podle nich ve vládě "bouchnout do stolu".
Heger připustil, že pokud 7000 z 16.000 nemocničních lékařů, kteří jsou připraveni kvůli nespokojenosti s platy podat na konci roku výpověď, ji skutečně podá, situace bude kritická. Potvrdil, že právě příjmy lékařů pokládá za "rizikové". Jednal opakovaně s mladými lékaři a odboráři a pochopil prý, že "to myslí smrtelně vážně". Přesto doufá, že tak velký počet lékařů neodejde.
Sjezd vyjádřil požadavkům nemocničních lékařů plnou podporu. Heger uvedl, že i když jim nemůže zvýšit platy hned, rád by jim dal alespoň perspektivu. Chce dosáhnout toho, aby se zdravotnictvím zabývala vládní koalice.
Hegera, který čelí kritice kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reformy, by mohl podle mediálních spekulací nahradit dosavadní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Delegáti se shodli, že případné odvolání Hegera by ČLK považovala za důkaz toho, že vláda problémy zdravotnictví řešit odmítá. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek však prohlásil, že Heger má plnou podporu své strany a o jeho odchodu se neuvažuje.
ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla Hegerovi pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK s cílem vytvořit prostor pro komerční připojištění.
Pracovní podmínky většiny lékařů v nemocnicích hodnotí ČLK jako neuspokojivé, odmítá plány na snižování tarifních platů lékařů a podporuje požadavek na 1,5 až trojnásobek platu v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře. Lékaři žádají, aby měli v základním platu bez služeb až 71.000 korun. Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy, tedy za 1,5 úvazku, okolo 50.000. Průměrná hrubá mzda v ČR je asi 23.200 korun.
ČLK v usnesení podpořila i požadavky soukromých lékařů. Obrátí se na Ústavní soud, pokud nebude v úhradové vyhlášce na příští rok výjimka z pokut za překročení finančního limitu pro péči. ČLK nechce, aby pojišťovny pokutovaly lékaře, kteří při léčbě podle zásad medicínské vědy spotřebují více peněz. Podle Hegera regulace ve vyhlášce zůstanou, bude se však snažit, aby byly "rozumnější, i s nějakými zábranami, aby nebyly katastrofické pro lékaře, kteří nemohou z nějakých důvodů mít výdaje pod kontrolou".
Heger rovněž delegátům sdělil, že navrhuje prodloužit platnost Janotova balíčku o rok, i příští rok by tedy byly úředním rozhodnutím sníženy o sedm procent ceny léků, pojišťovny by ušetřily. Ministr připravil novelu zákona, která by umožnil slučování zdravotních pojišťoven a zrychlil vstup levnějších generických léků na trh. Do novely zkusí ministr zapracovat i změnu poplatku za položku na receptu. Novela by zvýšila poplatek v nemocnici z 60 na sto korun a umožnila pacientům připlácet si nejprve na dražší materiál, pak i na dražší léčebný výkon.
Heger v původním návrhu vyhlášky počítal s poklesem plateb nemocnicím za akutní péči o pět procent a za následnou péči v léčebnách o deset procent. Ambulancím chtěl ubrat dvě procenta. Na sjezdu ale uvedl, že pokles úhrad lékařům i nemocnicím v příštím roce se bude pohybovat na úrovni dvou procent. Novinářům pak řekl, že se rozhodl vycházet z optimističtějšího propočtu zdravotních pojišťoven, které chtěly dát za péči víc.
Česko vynakládá na zdravotnictví zhruba sedm procent HDP, loni to bylo kolem 280 miliard korun. Vyspělé země dávají deset a více procent HDP.
ČTK, Naďa Myslivcová
Hlavní body usnesení ČLK
Usnesení schválilo 240 delegátů pražského sjezdu, dva byli proti, sedm se zdrželo. Hlavní body dokumenty:
- Případné odvolání ministra zdravotnictví Leoše Hegera by ČLK v žádném případě nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale právě naopak za důkaz toho, že vláda problémy řešit odmítá. Pravděpodobným výsledkem by byla další radikalizace lékařů, kteří již odmítají být rukojmími politiků, kteří na jejich úkor zajišťují dostupnost zdravotní péče pro pacienty.
- Sjezd požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví jako základní podmínku pro zachování stávající kvality a dostupnosti zdravotní péče, zvýšení pojistného placeného státem a spravedlnost ve výši plateb pojistného tak, aby každý plátce platil úměrně svým příjmům.
- Zásadně odmítl, aby základem reformy zdravotnictví byly návrhy zákonů zpracované týmem bývalého ministra Tomáše Julínka (ODS). Nabídl ministerstvu i poslancům pomoc při tvorbě zákonů.
- Zhodnotil pracovní podmínky většiny lékařů v nemocnicích jako neuspokojivé a upozornil, že prohlubující se nedostatek lékařů ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče v ČR. Zásadně odmítl plány na snižování tarifních platů lékařů, plně podpořil požadavek lékařských odborů, aby se tarifní plat lékařů za základní pracovní dobu pohyboval v rozmezí 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v ČR, a to v závislosti na kvalifikaci a praxi lékaře.
- Upozornil, že novela zákoníku práce prosazená vládou neřeší problém špatného odměňování lékařů. Bez zvýšení příjmů nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů lékařů, a pokud ministerstvo sníží úhrady za léčení, platy klesnou, což urychlí personální devastaci nemocnic.
- Podpořil akci nemocničních lékařů "Děkujeme, odcházíme" a vyzval všechny ostatní lékaře, aby tuto akci solidárně podpořili. Cílem akce není přinutit lékaře k emigraci, ale zlepšit ekonomické a pracovní podmínky lékařů v nemocnicích tak, aby neměli důvod z Česka odcházet. Varoval lékaře před přesčasovou prací nad limit povolený zákoníkem. Přepracovaní lékaři častěji chybují, přičemž za pochybení nesou právní odpovědnost.
- Uložil představenstvu, aby prostřednictvím krajů, poslanců či senátorů požádal Ústavní soud o posouzení ústavnosti úhradové vyhlášky na rok 2011, a to v případě, že nebude obsahovat ochranné ustanovení, že lékař nedostane pokutu, když při řádném léčení překročí limit peněz.
- Vyzval soukromé lékaře i nemocnice, aby se právní cestou s podporou ČLK bránili regulačním pokutám za překročení limitu peněz od pojišťoven.
- Podpořil záměr ministra zdravotnictví omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK. Požaduje úplné zrušení paragrafu, který doposud znemožňuje, aby si pacienti na lepší materiál či péči připlatili, dosud hradí částku celou.
- Vyzval ministra zdravotnictví, aby po dohodě s ČLK urychleně vydal vyhlášku o povinném minimálním personálním vybavení nemocnic a ambulancí a umožnil ČLK kontrolu. Upozornil, že v současnosti řada nemocnic nemá dost personálu, což zhoršuje kvalitu péče a ohrožuje bezpečnost pacientů.
- Vyzval ministra zdravotnictví, aby prosadil skutečně efektivní regulaci cen léků a výše jejich úhrady z peněz veřejného zdravotního pojištění.
- Souhlasí s názorem ministra zdravotnictví, že je nutno racionálně a kriticky posuzovat efektivitu nových technologií a přistupovat racionálně k léčbě pacientů a využití diagnostických metod. Lékaři nemohou z ekonomických důvodů svévolně omezovat zákonem zaručené nároky pacientů na léčbu lege artis. Nesouhlasí s tím, aby zdravotní pojišťovny regulovaly pokutami lékaře, zatímco pacienty pokud jde o zneužívání péče nikdo neomezuje.
- Uložil představenstvu ČLK vyjednat s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami náhradu za výjimky z plateb regulačních poplatků v ordinacích.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: