Sjezd ČLK začal výzvou k jednotě
Praha - Výzvou k jednotě lékařského stavu zahájil dnes prezident Milan Kubek v pražském hotelu Clarion třídenní sjezd České lékařské komory (ČLK). V čele stavovské organizace stojí pět let. Zda funkci obhájí, rozhodne 350 delegátů zastupujících 44.000 lékařek a lékařů, kteří jsou ze zákona povinně členy ČLK. Protikandidátkou mu je Jana Hercogová, další kandidáti se mohou přihlásit na sjezdu.
"Dvacet let marně čekáme na důstojné ohodnocení naší práce a politici slibují reformu. Lékař není pes, aby čekal, co odpadne od panského stolu, a ještě k tomu spokojeně vrtěl ocáskem," řekl Kubek. Delegáti mají podle něj na sjezdu dát odpověď, zda ČLK má bojovat za zájmy lékařů, včetně ekonomických, nebo jen hlídat dodržování zásad lékařské etiky.
Další program zdržela diskuse o jeho změně. Delegáti se nemohli dohodnout, zda odsunout volbu představenstva na březen, kdy by kvůli tomu musel být svolán mimořádný sjezd, nebo zvolit představenstvo na tomto sjezdu. Jeden den sjezdu by stál komoru milion korun, argumentovali odpůrci. Naopak ti, kteří chtěli volbu až v březnu, argumentovali tím, že v březnu bude nutné vydat stanovisko k situaci v nemocnicích, z nichž odejde možná i několik tisíc lékařů, kteří na konci roku dají v akci lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" hromadně výpověď. Sjezd schválil původní program, představenstvo se tedy volit v sobotu bude.
Mezi delegáty přišel na chvíli přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk, aby osobně podpořil kandidaturu Hercogové. ČTK řekl, že v čele stavovské organizace by měla stát respektovaná osobnost se zkušenostmi z akademické sféry i lékařské praxe, což podle něj profesorka je. "Navíc já si myslím, že jako každá žena dokáže rozlišovat věci důležité od nedůležitých, co nás skutečně trápí, od žabomyších válek," dodal.
Kubek po uzavření diskuse k programu sjezdu přednesl zprávu o činnosti ČLK a aktuálních problémech a jednáních s ministerstvem zdravotnictví, například o úhradové vyhlášce na příští rok či o změnách platových tarifních tabulek, které by nejzkušenější zdravotníky prý připravily až o 40 procent tarifu. ČLK marně žádala pro zdravotníky výjimku.
Naproti tomu při hodnocení celého pětiletí ve funkci neskrýval Kubek spokojenost. "Komora je ekonomicky stabilizovaná, zmizely skandály, které byly před mým nástupem s komorou spojovány. Komora přežila všechny politické útoky a uhájila svoji nezávislost, aniž se při tom zpronevěřila povinnosti hájit profesní zájmy lékařů," shrnul pět let ve funkci Kubek.
ČLK podle něj přispěla k tomu, aby neprošla reforma ministra Tomáše Julínka (ODS), výhodná pro zdravotní pojišťovny a jejich vlastníky, případně provozovatele zdravotnických zařízení, ale ne prý pro lékaře. Pojišťovny by jim totiž mohly platit za stejnou práci různě. Lékaři, kteří by to odmítli, by přišli o smlouvu, tedy o existenční jistotu.
Kubek přiznal, že přes všechnu snahu se nepodařilo prosadit, aby výdaje státu na zdravotnictví stouply. Platy nemocničních lékařů jsou "žalostné" a nemocnice nemají dostatek lékařů, což ohrožuje bezpečnost pacientů. ČLK podporuje lékaře, kteří chtějí pod tlakem hromadných výpovědí zvýšit platy až na trojnásobek průměrného platu v zemi. ČLK také vyzvala ministra Leoše Hegera (TOP 09), aby zvýšil v úhradové vyhlášce platby pojišťoven pro lékaře a nemocnice.
Heger, původní profesí radiolog a dlouholetý ředitel velké nemocnice, zavítá mezi kolegy v sobotu i v neděli, aby představil své pojetí reformy. Dá se očekávat, že na rozdíl od Julínka, který na sjezdu v roce 2008 odmítl vyslechnout připomínky lékařů, Heger jako muž kompromisu delegátům prostor dá. Julínkovu reformu odmítlo 70 procent delegátů přítomných tehdy na sjezdu, jak dopadne podpora Hegerovi, ukážou následující dny.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK