Přeskočit na obsah

Síť kardiocenter dle hejtmanů kardiakům vzdálí péči, MZ to popírá

Brno - Lidem v regionech se podle hejtmanů znesnadní přístup ke kardiovaskulární péči. Důvodem je podle nich způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví loni vytvořilo síť kardiovaskulárních center. Samotný krok hejtmani pochválili, zkritizovali však, že z regionů po něm zmizí kardiostimulační péče. Podle ministerstva zdravotnictví se ale centra soustředí pouze na nejtěžší případy a standardní servis v krajích zůstane zachován.

Kardiostimulační péče měla v krajích přitom tradici a lidi na ni byli zvyklí, řekla dnes novinářům po jednání Asociace krajů ČR v Brně radní Pardubického kraje Markéta Tauberová.

Podle Tauberové lékaři, kteří kardiostimulátory voperovávají, z krajských nemocnic odejdou, když nebudou moci pracovat na sále. Lidé tak i na běžné kontroly s přístrojem budou muset jezdit do vzdálenějších zařízení.

"Tato péče je poskytována ještě asi ve 14 okresních nemocnicích, kde se dělá deset, 15 let nepřetržitě. Nyní již bude směřovat pouze do kardiocenter," uvedla. Ministerstvo do sítě kardiovaskulárních center zařadilo 17 zařízení. "Toto proběhlo bez předběžné dohody, bez předběžné informace," dodala radní.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně budou naopak specializovaná kardiovaskulární centra pro pacienty přínosem. "Specializovaná péče v nich se bude soustřeďovat pouze na ty nejtěžší případy. Běžný standardní servis v krajích zůstane zachován a nadále bude placen zdravotními pojišťovnami," řekl Sršeň ČTK.

Péči dosud poskytovala například nemocnice v Ústí nad Orlicí a v Havlíčkově Brodě. "Za rok 2009 to bylo (v Havlíčkově Brodě) 69 výkonů, to není šest výkonů, jsou to desítky," uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Péči zatím nemocnice provádějí dál. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák však dnes hejtmanům řekl, že například VZP ji bude zařízením hradit už jen několik měsíců.

Horák také hejtmany ujistil, že krajská zdravotnická zařízení dostanou od pojišťovny letos stejně peněz jako loni. Hejtmani to uvítali. Podle Běhounka jsou si vědomi, že v krajských nemocnicích se bude měnit spektrum péče - ubude lůžek na odděleních, která jsou méně obsazená, a přibude těch, která chybí nebo jichž je málo. Například v Pardubickém kraji je to podle Tauberové ortopedie. Změny se však budou odvíjet od vyjednávání jednotlivých nemocnic a krajů s pojišťovnami, dodala.

ČTK,  lce svr

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…