Šílenství zvané Tamiflu
Také jste si obstarali Tamiflu, jen "kdyby něco", prostě pro případ? Ze žlutobílých pilulek proti chřipce svět v poslední době šílí. Někdo v nich vidí záchranu, jiní se naopak bojí vedlejších účinků a jsou i tací, kteří si díky běsnění rozjeli nelegální internetový byznys.
Tamiflu se během několika málo měsíců stalo jedním z nejznámějších léků. Vlády si pečlivě střeží jeho zásoby a platí za něj obrovské sumy. Jen Česko nakoupilo Tamiflu pro dva miliony osob, tedy pro pětinu obyvatel, a utratilo za něj 300 milionů korun. V lékárnách ale lék neseženete, Češi jej vykoupili rychlostí blesku.
I navzdory tomu, že je vázaný na lékařský předpis, si jej lidé dokázali obstarat. Třeba přesvědčili svého lékaře, že zrovna oni lék nezbytně potřebují. Přitom nevědomky riskují své zdraví.
"O podávání Tamiflu musí rozhodnout odborník. V žádném případě si jej pacient nesmí ordinovat sám," varuje Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Podle ní by se antivirotika měla podávat u těžkých a komplikovaných chřipkových stavů, například když se objeví zápal plic virového původu.
Kanonem na mravence
U běžné chřipky je podání jakýchkoli antivirotik naprosto zbytečné. Dá se srovnat s útokem kanonu na mravence. Sice mohou zkrátit průběh nemoci, ale obvykle jen o jeden den. Ještě nesmyslnější je, když jej lidé užívají jako prevenci v době běžné chřipkové epidemie.
Navíc lék má vedlejší účinky, obvykle jsou popisovány jako mírné. Nejčastěji se objevuje nevolnost, zvracení nebo bolest břicha. Souvislost mezi vznikem deprese a jinými psychickými problémy u dospělých po užití Tamiflu se zatím neprokázala, nicméně se mohou po požití léku vyskytnout.
Britští vědci varují před tím, aby bylo Tamiflu podáváno dětem. U těch, které lék užívaly preventivně, se objevily poruchy spánku, noční můry, ale také nebezpečná dehydratace a psychické problémy. Neopodstatněné užívání Tamiflu v sobě ale nese další mnohem vážnější riziko než vedlejší účinky, které obvykle odezní po skončení léčby.
Chřipkové viry se totiž dokáží měnit a velmi šikovně přizpůsobovat okolnostem. Podobně se brání bakterie proti antibiotikům, a tak při častém užívaní ztrácejí léky svou účinnost. Lék pak nezabere, i když je podán včas. K takovému případu došlo letos v Dánsku, pacient se naštěstí uzdravil.
V Japonsku ale podle odhadů zemřelo 54 osob na ptačí chřipku navzdory léčbě Tamiflu. Podle agentury Reuters úmrtí souvisí s tím, že se v zemi Tamiflu hromadně předepisuje nejen při nemoci, ale také jako prevence. Právě případná odolnost chřipkových virů proti antivirotikům je noční můrou lékařů.
Proto proti masivnímu zbytečnému užívání Tamiflu varovala i Světová zdravotnická organizace. "Polykat preventivně tablety Tamiflu, přestože nehrozí žádné nebezpečí, je přímo trestuhodné. Mělo by se tomuto běsnění zamezit," vyjádřila se například ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová pro deník Aktuálně.cz.
Větší zájem než o Viagru
Navzdory zdravotním rizikům je o Tamiflu obrovský zájem. Vzhledem k tomu, že se jen velmi obtížně získává legálně, prodává se načerno přes internet. Podle britského zpravodajského serveru BBC News je o antivirotikum větší zájem než o "modré pilulky". Ty přitom donedávna spolu s preparáty na uklidnění a hubnutí táhly nelegální internetový obchod s léky. Dnes je tomu jinak, Tamiflu poráží v prodeji i dřívější hity jako Viagru, Valium, Xanax nebo Meridia.
Prodejem léku proti chřipce se živí stovky dobře organizovaných firem. Balení o deseti tabletách se dá koupit na amerických stránkách už od 70 dolarů, tedy asi 1300 korun. Na českém internetu nabízejí Tamiflu jednotlivci, obvykle tvrdí, že lék jim doma "náhodou" zbyl. A někteří slibují i účtenku z lékárny. Deset tablet se pohybuje okolo 700 až 1000 korun.
Internetový nákup léků je ale pro zákazníky velmi rizikový. Tyto léky nikdo nekontroluje, a tak kupující vůbec netuší, co jim nakonec přijde.
Podle britské Královské farmaceutické společnosti může Tamiflu koupené přes internet ohrozit zdraví. "Jsme přesvědčeni, že Tamiflu je nejprodávanějším lékem na internetu.
Většina tohoto přípravku je však padělkem. V lepším případě se jedná o neškodné cukrové pastilky, v horším jed na krysy," upozorňuje David Pruce, mluvčí společnosti. Odborníci po celém světě před nákupem Tamiflu přes internet varují, poptávka po léku však zatím neklesá, ale naopak stále roste.
Instinkt, Ludmila Hamplová
Zdroj: Instinkt