Severočeský kraj dál bojuje o onkologii
Ministerstvo zdravotnictví vylučuje, že by onkologické oddělení v chomutovské nemocnici mohlo zpátky získat status komplexního onkologického centra.
Podle hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové to vyplývá z jednání, které mezi Krajskou zdravotní a ministerskými úředníky proběhlo v minulém týdnu.
Vedení společnosti Krajská zdravotní, pod kterou chomutovská nemocnice patří, se však jednání ministerstva nelíbí a proti odejmutí statusu se odvolalo.
"Vedení kraje se bude dál domáhat, aby v Chomutově zůstala zachována komplexní léčba," řekla Vaňhová.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že chomutovská nemocnice splňuje podmínky pro poskytování kvalitní onkologické péče a 90 procent diagnóz je schopna bez problémů vyřešit.
"Pokud se však hovoří o koncentraci vysoce specializované péče poskytované nejzávažnějším pacientům, tak jsou pro Ústecký kraj vytvořeny podmínky v ústecké Masarykově nemocnici," dodal David Přinesdom z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Pacienti však mohou podle ministerstva služeb chomutovské onkologie bez obav využít, protože zde pracují lékaři s potřebným vzděláním a léčí podle standardů přijatých Českou onkologickou společností.
Pokud se zachování centra nepovede, bude chomutovské onkologii ročně chybět asi 80 milionů korun na takzvanou biologickou léčbu pro zvlášť závažné případy rakoviny -pojišťovna ji totiž hradí jen zařízením se statusem komplexního centra.
Za loňský rok se v Chomutově tímto způsobem léčilo 107 pacientů. Hejtmanka Jana Vaňhová (na snímku) prozatím nedala jasně najevo, jestli kraj tyto peníze může případně onkologickému centru poskytnout ze svého rozpočtu.
Status komplexního centra Chomutov ztratil podle vyjádření představitelů resortu zdravotnictví na základě auditu, který proběhl ještě za nedávno odvolaného šéfa zdravotnického resortu Tomáše Julínka.
Výsledky auditu však ministerstvo nedalo Krajské zdravotní k dispozici. Po podání stížnosti na ministerstvo zdravotnictví přišel společnosti pouze dopis, kde resort své kroky obhajuje. Argumentuje třeba tím, že chomutovská nemocnice nemá patřičné vybavení nebo že nevykazuje vědeckou činnost. Vedení nemocnice i Krajské zdravotní však tato tvrzení odmítá.
"Podle našeho názoru bylo cílem auditů snížit náklady na terapii onkologicky nemocných a ministerstvo zdravotnictví by mělo tuto skutečnost oznámit veřejnosti přímo, a ne se hájit metodicky i fakticky pochybnými audity, s jejichž závěry jsme se neměli možnost seznámit," prohlašuje Vaňhová.
Podle čísel z Národního onkologického registru v loňském roce právě v okrese Chomutov výrazně narostl počet nově hlášených nádorových onemocnění - o 90 procent oproti předchozímu období.
Za tímto negativním trendem stojí podle hejtmanky Vaňhové dlouhodobé průmyslové zatížení kraje. "Ústecký kraj dodává do energetické sítě celé republiky polovinu elektrické energie. Zaslouží si proto kvalitní zdravotní péči odpovídající této situaci.
"Odměnou" za život v zatíženém prostředí je však snižování dostupnosti špičkové zdravotní péče," poznamenala Vaňhová.
Zdroj: Mladá Fronta DNES