Sestry v USA vedou anestezii bezpečně. A ty české?
Hnacím motorem současné diskuse o rozšíření kompetencí sester je na jedné straně emancipace ošetřovatelství, na straně druhé fakt, že práce lékařů bude stále dražší. Oba tyto trendy postupují bez ohledu na to, jak dopadne současná napjatá situace ve zdravotnictví.
Jednou z oblastí, kde by sestry mohly mít podstatně větší pole působnosti, je anesteziologie. Svědčí pro to příklady ze zahraničí. Nejdále jsou v tomto směru v USA - zde certifikované anesteziologické sestry poskytují anestezii samostatně a to včetně zajištění dýchacích cest. Je k tomu však nutná supervize lékaře - anesteziologa (či případně chirurga). Na tuto supervizi je vázána i úhrada péče z prostředků programů Medicare a Medicaid. Za určitých okolností však lze od požadavku na lékařský dohled upustit - o tuto úpravu požádalo čtrnáct států USA.
Studie uveřejněná v časopise Health Affairs ukázala, že ustoupení od lékařské supervize nevede ke zvýšenému riziku komplikací a smrti. Autoři studie analyzovali data o 414 000 hospitalizacích, kde se na hrazení podílel program Medicare a při kterých pacient podstoupil anestezii. Porovnávali výsledky hospitalizací ve třech skupinách - v první anestezii vedla výhradně sestra, v druhé lékař, ve třetí tito profesionálové spolupracovali. Ve výsledcích péče nebyl mezi těmito třemi skupinami nalezen signifikantní rozdíl. Jinými slovy: tyto kvalifikované sestry poskytují stejně bezpečné služby jako lékaři, avšak za méně peněz.
Sestra vydělává skoro 200 000 dolarů - pořád je levná
Anesteziologové častěji pracují u komplikovaných případů a ve fakultních nemocnicích. Sestry zase převažují ve venkovských oblastech, kde představují dvě třetiny osob, oprávněných vést anestezii. Certifikované anesteziologické sestry musejí mít za sebou dvouleté magisterské studium, do kterého se mohou hlásit až poté, co absolvují bakalářské studium ošetřovatelství. V současné době jich působí v USA na 40 000. Ročně poskytnou na 30 milionů anestezií. V roce 2009 byl jejich průměrný plat 189 000 dolarů ročně, pořád je to ale méně, než vydělává lékař - anesteziolog.
„Tyto sestry mají velmi podobnou přípravu v anesteziologii jako lékaři. V tomto případě sestra představuje rovnocennou náhradu lékaře. Opuštění supervize lékaře nejen dovolí sestrám dělat práci, pro kterou jsou plně kvalifikované, ale také umožní nemocnicím zvolit nákladově efektivní složení anesteziologických týmů,“ řekl jeden z autorů studie Jerry Cromwell.
Prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., si také dovede představit, že v budoucnu by bylo možné přejít na podobný model i u nás - samozřejmě poté, co by vznikl příslušný studijní program. "Takové sestry s rozšířenými kompetencemi bychom mohli mít v celé řadě oborů. Co by mohly dělat, je závislé i na diskusích s příslušnými odbornými lékařskými společnostmi,“ řekla.
Předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc.také v zásadě není proti tomu, aby se tyto kompence rozšířily i českým sestrám."Úloha nelékařského personálu při poskytování anesteziologické péče je téma, které náš obor provází po mnoho desítiletí. Nelékařský personál hraje zásadní roli nejen ve Spojených státech, kde tito nelékaři nezřídka pracují v podstatě autonomně, ale i ve Skandinávii, v zemích Beneluxu a v četných dalších evropských zemích. Naproti tomu, ve Velké Británii a např. v bývalých postkomunistických zemích východní Evropy je zajišťování anesteziologické péče vždy rolí lékařů,“ říká prof. Cvachovec. „Je poctivé přiznat, že z pohledu bezpečnosti či komfortu pacientů nejsou důkazy, které by jeden model upřednostňovaly před druhým. Daný stav je především věcí konvence, je to výsledek vývoje zdravotnictví, jeho úhradových mechanismů a dostupnosti lékařů,“ dodává.
Rozšířené kompetence s sebou nesou větší zodpovědnost
Jaký je ale další možný vývoj v tuzemsku? „Především - současný domácí model, kdy každému pacientovi je přiřazen anesteziologický tým, sestávající z anesteziologa a anesteziologické sestry je mimořádně personálně náročný a - pokud se zdravotníci do budoucna nesmíří se svými současnými hanebnými příjmy - asi i finančně neudržitelný.
Myslím, že v tuzemsku se nabízejí k diskusi dva základní modely. Anesteziologická sestra může asistovat více anesteziologům. To zvýší její pracovní zátěž, nikoliv však její kompetence a potřeba lékařů-anesteziologů nebude ovlivněna. Druhou možností je navýšení kompetence nelékařů, kteří by mohli anestézii v určitých jejich fázích vést samostatně a pracovali by pod dohledem anesteziologa - každý lékař by dohlížel na 2 až 3 nelékaře. Samozřejmě, možná je i kombinace obojího.
Myslím, že je možné náplň bakalářského studia strukturovat tak, aby absolvent či absolventka byla pro takové navýšení kompetencí připravena. Pracoval jsem i v Nizozemí, kde tento model funguje bezchybně a odborná úroveň sester-anestetistek byla znamenitá. Samozřejmě, i jejich kvalitní příprava není a nebude levná.
Druhou stránkou vyšších kompetencí je ale zodpovědnost, včetně zodpovědnosti forensní. Otázka by tedy především měla směřovat k příslušníkům nelékařských profesí - zda jsou schopni se náročně vzdělávat a přijmout vyšší kompetence, samozřejmě se všemi z toho pro ně vyplývajícími důsledky," vysvětluje prof. Cvachovec.
Lucie Ondřichová, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz