Přeskočit na obsah

Sestry si stěžují: děláme papíry za lékaře

Své zkušenosti popisují zdravotníci na serveru Ošetřovatelství.info, jejich výpovědi přinášíme bez uvedení jmen.

1. Pracuji na ortopedii s traumatologií, kde na 35 lůžek slouží čtyři sestry a dvě sanitářky. Denně máme zhruba 10 plánovaných příjmů plus akutní úrazy, takže jedna sestra je jen na příjmu. Další dvě sestry se střídají u "obsluhy tiskárny", aby to doktorovi šlo "rychleji" a jsou celý den zalezlé v papírech, dělají práci za lékaře. Pacienty téměř nevidí. Další sestra jen běhá na sály sem a tam. Na noční služně funguje jedna sestra a sanitářka. Za dvanáctihodinové směny a ranní služby máme plat 13 tisíc čistého, nezaplacené přesčasy. Slibované stabilizační příspěvky od pojišťoven jsou bůhví kde, ačkoliv pojišťovny prý platí. K tomu ještě neustálé vyhrožování výpovědí, prý je moc sester. Doktorů přitom stále přibývá. Jedné věci opravdu nerozumím. Na jedné straně se na našem oddělení jako jediném zatím nepropouštělo, protože už tak je nás málo a neobsadily bychom služby. Na druhé straně kvůli tomu, že je nás prý hodně, máme zákaz proplácení přesčasů.

2. Pracuji na LDN, naše oddělení je rozdělené na dvě jednotky. Na denní směně slouží  jedna sestra a staniční sestra na ranní směnu, dále je zde jedna ošetřovatelka na denní směnu a jedna na ranní. Na noční směně je jedna sestra a jedna sanitářka. Občas máme možnost využít služeb žákyněk ze středních zdravotních škol nebo brigádnic. Nicméně pořád mi připadá málo i tohle. Dříve na tomto oddělení bývaly dvě sanitárky na celý den. To mi připadá rozhodně rozumnější, protože zvláště odpoledne opravdu nevím, kam dřív skočit - jestli se sanitářkou roznášet svačiny, nebo vypisovat kotel papírů kolem pacientů. Připadá nám zbytečné papírování, kde se vše opakuje několikrát a opravdu už si připadám jako sekretářka a nikoliv jako sestra. Na jedné jednotce máme 28 pacientů. Nicméně skoro polovina jsou ležící pacienti, kteří potřebují komplexní ošetřovatelkou péči.

3. Uvedu jen několik čísel. Na našem oddělení septické chirurgie je 22 lůžek. Od 6 hodin do 14:30 je na oddělení jedna staniční sestra, jedna sestra a  jedna  ošetřovatelka (sanitářka). Od 14:30-22:00 hodin slouží jedna sestra, jedna ošetřovatelka (sanitářka). Od 22:00-6:00 hodin jedna sestra. O víkendech funguje sestra samotná již od 18 hod.

4. Uvedu pro zajímavost, jak tyto problémy řeší v cizině. Moje sestra pracuje jako zdravotní sestra v Kanadě a zrovna nedávno jsme si povídaly o tom, jak řeší počet pacientů na sestru kanadské zdravotnictví. Když pracovala na standardním oddělení, měli rozdělené pacienty dle "náročnosti". Pacient byl obodován a počet pacientů na sestru se řešil podle bodů. Například ležící pacient znamená 5 bodů, oproti tomu soběstačný pacient, který má například jen jednou denně převaz, má 1 bod. Existuje zde horní hranice maximálně 6 pacientů na jednu sestru. Na JIP slouží jedna sestra na jednoho pacienta a pokud má mimotělní oběh, tak dokonce dvě sestry na jednoho pacienta. V Kanadě mají totiž velmi silné unie sester, které si toto dobře ohlídají.

5. U nás na LDN je na ranní službě na 31 pacientů buď jedna sestra a dvě ošetřovatelky, nebo dvě sestry a jedna ošetřovatelka, v případě výjezdu zůstáváme dvě. Noční služby sloužíme samotné.

6. Pracuji na interní JIP. Není výjimkou, že máme až čtyři ventilované pacienty najednou. Počet lůžek je 17. Denně přijmeme 4-8 nových pacientů. Na denní slouží čtyři sestry (nemáme asistenty), jeden ošetřovatel na denní a jeden na ranní (o víkendech pouze 1 ošetřovatel na denní). Na noční směně slouží čtyři sestry bez ošetřovatele. Několikrát jsme vedení upozorňovaly na nutnost doplnění personálu, přičemž toto naše snažení nám kazila hlavní sestra, která si kvůli tomu na nás více zasedla. Zabralo až tvrdší písemné upozornění zaslané na ředitelství. Stavy sester se ale nedaří navýšit. Situace snad bude lepší v průběhu července, kdy budou sloužit dva ošetřovatelé denní směny včetně víkendů. Nastoupila nová sestra, která však tuto zátěž nezvládla a odešla. Máme přislíbeny další dvě nové sestry, ale prozatím se situace nemění a doba dovolených bude opět neúnosná. Přesčasové hodiny jsou nám pravidelně proplácené. Děkuji, že někoho zajímá tato problematika. Vím, že situace po celé ČR je v této otázce katastrofální.

(ivb), www.tribune.cz


Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…