Přeskočit na obsah

Sestry se bojí o své peníze, dnes jdou jednat na kraj

V nemocnicích pracují přes třicet let, tudíž jsou jedny z nejzkušenějších. Přesto není vyloučeno, že právě tyto zdravotní sestry přijdou příští rok na platech až o tři tisíce korun.

Tak nějak "nalinkoval" kraj coby zřizovatel nemocnice, kromě jiných v Karviné-Ráji a Havířově, strategii úsporných opatření a snižování nákladů. A méně peněz by kvůli novým platovým tarifům měli mít všichni zaměstnanci nemocnic s výjimkou lékařů.

Platová stupnice by nově měla mít pouze dva, respektive pět stupňů v případě sestřiček, namísto nynějších dvanáct. Vedení kraje se prý k tomuto kroku rozhodlo na základě špatného finančního hospodaření všech nemocnic.

S takovým řešením ale naprosto nesouhlasí předsedkyně odborů zdravotnictví a sociální péče v Karviné Bohdana Doležalová. "Považujeme to za neopodstatněné a nemorální řešení ekonomických problémů zdravotnického zařízení na úkor nelékařských pracovníků, a to zvláště v době, kdy ministr zdravotnictví pokládá za nutné zvýšit platy nelékařských zdravotnických pracovníků z důvodu jejich udržení v tomto náročném oboru," vysvětlila Doležalová. Nefér je podle ní také to, že se vedení kraje snaží toto opatření prosadit i přesto, že došlo k podstatnému navýšení platů lékařů.

Nespravedlivé je podle ní také to, že na každého dopadne snížení platu jinak. "Například sestra, která má praxi do dvou let, bude mít plat nižší o tři procenta, což dělá zhruba 560 korun, zatímco ta, která dělá v nemocnici 35 let, už přijde o 3020 korun, což už je třináct procent," informovala předsedkyně odborů.

S návrhem nesouhlasí také odboráři z havířovské nemocnice. "S novými platovými tabulkami pro zdravotníky jsme už byli seznámeni a jsme s nimi velmi nespokojení. Kraj nás informoval o tom, že je celkově špatná ekonomická situace nemocnic, takže se tímto krokem snaží šetřit. Proč ale zrovna tímto nešťastným způsobem? Škrty v tabulkách se přitom nejvíc dotknou starší generace, která má odpracováno nejvíce let, což je, myslíme, nemorální," uvedla za odbory předsedkyně základní organizace havířovské nemocnice Monika Górná.

Dnes v Ostravě

Odboráři se rozhodli proti tomuto postupu bránit a na všech nemocnicích, kterých se má opatření týkat, mohou zaměstnanci podepisovat petici proti tomuto návrhu.

"Dnes v 16 hodin máme setkání naštvaných zaměstnanců před budovou Krajského úřadu v Ostravě, kde dáme najevo svůj nesouhlas s tímto návrhem,“ dodala Doležalová s tím, že o hodinu později proběhne jednání s vedením kraje.

Že by se mělo na jednání protestovat nebo dokonce demonstrovat, odmítá i Górná. „Jedná se o schůzku, na které budou zástupci odborů všech nemocnic zřizovaných krajem“ uvedla Górná.

Podle ředitele havířovské nemocnice Jana Ference je změna tarifů nutností. „Je nutné zastavit růst praxí, stojí nás to totiž tři miliony ročně,“ uvedl Ferenc. Je to způsobeno především tím, že pojišťovny dávají nemocnicím méně peněz na poskytování zdravotní péče.

Mluvčí Úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková říká, že cílem návrhu je především zjednodušení celého systému a posílení motivační složky platu a garance odměny za srovnatelnou práci a výkon, ne plně v závislosti pouze na odpracované roky.

„O problematice diskutovali ředitelé zdravotnických zařízení, členové zdravotního výboru i zástupci odborových organizací. Na jednání se zástupci odborů došlo k dohodě, že obě budou hledat řešení, které povede ke konsenzu,“ uvedla Vlčková

(DAVID GORGOL, LIBOR PRISTÁŠ)

Havířovský deník
Vyšlo také v: Karvinský deník

Zdroj: Havířovský deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…