Sestry mají ochripné a my ne
Pracuji jako sanitářka na oddělení Ochrip..nyní Nip. Pacienti jsou stále stejní, jsou zde stejná rizika nákazy, ale nám vzali tzv.ochripné.Setry ,mají 1800,- a my nic. Přitom krom odběru krve, přijdeme do styku s veškerým biologickým materiálem. Můžeme se nějak odvolat??
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo
Z Vašeho dotazu předpokládám, že zmíněným „ochripným“ máte na mysli příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí podle § 117 zákoníku práce („ZP“). Co je ztíženým pracovním prostředím kvalifikuje § 6 odst. 2 nařízení vlády č. 567/2006 Sb., zde vycházím z Vašich informací, že do tohoto vymezení Vaše pracoviště spadá a toto potvrzuje i Vaše informace, že jiní zdravotničtí pracovníci stejného pracoviště příplatek přiznaný mají.
Ani zákoník práce, ani zmíněné nařízení vlády nijak nekategorizuje zdravotnické pracovníky, kteří by nárok na příplatek měli a kteří naopak nikoliv. Schází i podrobnější výčet činností, při jejichž výkonu by nárok na příplatek vznikal a u ostatních nikoliv. Z toho lze tedy uzavřít, že dle § 117 odst. 1 věta první ZP nárok na příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí (bez ohledu na konkrétní pracovní náplň v tomto prostředí) má každý zaměstnanec po dobu, po kterou v něm vykonává práci (je-li to celá pracovní doba, tak za celou pracovní dobu, jedná-li se jen o část pracovní doby, tak za tuto část), a to ve výši nejméně 10 % částky, který je stanovena jako základní sazba minimální mzdy (věta druhá tohoto ustanovení).
Jsou-li tedy u Vás splněny předpoklady pro příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí, bez ohledu na to, zda jste sanitářka či byste byla jiný zdravotnický pracovník, bude třeba vznést písemný požadavek zaměstnavateli na jeho přiznání, příp. i doplacení za dobu, kdy jste práci v takovém prostředí vykonávala, avšak příplatek neobdržela. V případě nevyhovění tomuto požadavku je možné obrátit se na místně příslušný Oblastní inspektorát práce.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz