Přeskočit na obsah

Sestrám v nemocnicích stoupnou platy o 15 procent


Praha - Sestrám v nemocnicích zřejmě stoupnou od července tarifní platy o 15 procent, zdravotní pojišťovny na to mají připravenou miliardu korun. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová (ODS). Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24.221 korun.

Navýšení přinese každé sestře u lůžka v průměru 2500 korun. Opatření projedná vláda v demisi 4. května. Ministryně má prý předběžný souhlas s navýšením peněz pro sestry od všech členů odcházejícího kabinetu.

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath k tomu řekl, že navýšení platů sester podporuje. Ministryně by však podle něho měla přimět zdravotní pojišťovny k tomu, aby nemocnicím poskytly na růst platů více peněz.

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 takzvaně u lůžka, tedy v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. V prosinci 2008 chybělo podle šetření ministerstva ve sledovaných nemocnicích 1090 sester, nejvíce, 531, v Praze.

Z ostatních regionů na tom byly nejhůře kraj Moravskoslezský, kde chybělo 110 sester, Středočeský (92), Pardubický (66) a Královéhradecký (57). Podle šetření České asociace sester (ČAS), které postihlo celé zdravotnictví, chybí až 6000 sester.

"Naší snahou je situaci sester stabilizovat a zajistit jim lepší podmínky pro výkon práce. Uskutečňujeme kroky, které tuto situaci v nejbližší době změní," řekla Filipiová.

Upozornila, že nedostatek sester může ohrozit péči o pacienty. Řada nemocničních oddělení už kvůli tomu musela omezit provoz. Scházejí zejména pediatrické sestry a sestry intenzivní péče. Chybějící počty nedoplnily ani pracovnice z ciziny - od roku 2004 doposud dostalo povolení k výkonu sesterského povolání v ČR 3010 cizinek, nejčastěji ze Slovenska.

Potvrzení pro práci v zahraničí obdrželo 1193 českých sester. První náměstek ministryně Marek Šnajdr vysvětlil, že navýšení platu všeobecných sester od 1. července o 15 procent bude provedeno jednak zvýšením tarifů a dále zavedením příplatku pro zdravotníky a úpravou katalogu prací. Sestry budou zaplaceny i za odborné činnosti, které už provádějí, ale zatím nejsou pro pojišťovny samostatně vykazovány.

Zdravotnický asistent, což je absolvent zdravotnické školy, který nemůže pracovat bez dohledu sestry, se změní na praktickou sestru, stoupnou mu kompetence a následně i ohodnocení.

Šnajdr předpokládá, že obavy z odchodu sester povedou k tomu, že sestrám přidají také ostatní zařízení, která se neřídí státními tarifními tabulkami, tedy i akciové společnosti a soukromé nemocnice. Vychází ze zkušeností dřívějších let, kdy po navýšení peněz ve státních nemocnicích následovalo zvyšování platů i v ostatních zařízeních.

Ministerstvo zdravotnictví chce podle náměstkyně Markéty Hellerové zlepšit situaci i opatřeními v systému vzdělávání. Nyní musí všeobecná sestra studovat až deset let, aby mohla pracovat samostatně, tato doba se zkrátí na sedm let, aniž se prý zhorší kvalita vzdělávání.

Střední zdravotnické školy změní dosavadní studijní program tak, aby absolventi měli vyšší kvalifikaci a mohli provádět část prací samostatně. Od roku 2004 přijímaly do oboru zdravotnický asistent. První absolventi vyšli v roce 2008 - ze 3000 nastoupilo do praxe jen 211, většina studovala dál na vyšší odborné škole, aby si doplnila maturitu a mohla pracovat samostatně. Sestry si budou zvyšovat vzdělání v bakalářských a magisterských programech vysokých škol.

Šnajdr uvedl, že ročně půjde na specializační a celoživotní vzdělávání sester 300 milionů korun ze státního rozpočtu a fondů EU. Ministerstvo podpoří v 16 oborech 1900 rezidenčních míst, například v oboru dětská sestra a sestra intenzivní péče. Stipendia dostanou i zdravotničtí asistenti, kteří nastoupí do zdravotnictví a budou studovat dál při zaměstnání.
Sestrám v nemocnicích, které jsou kvůli směnnému provozu znevýhodněny ve vyplácení nemocenských dávek, budou podle Hellerové finanční ztráty dorovnány. Sestry po mateřské budou mít snazší návrat - nemocnicím se zjednoduší podmínky pro zřizování školek. Ministerstvo chce dát dotace fakultním nemocnicím na vybudování vlastních nemocničních školek.

"Navržená opatření okamžitě zastaví odliv sester a zajistí kvalitu péče pro pacienty," ocenila předsedkyně ČAS a kandidátka na ministryni zdravotnictví v překlenovací vládě Dana Jurásková.

Ministerstvo připravilo soubor opatření po zhruba roční práci týmu odborníků z asociací sester, nemocnic a zdravotních pojišťoven. Za cíl si stanovilo čtyři priority: výrazně zlepšit pracovní podmínky, platové ohodnocení, možnosti vzdělávání a prestiž zdravotních sester. S výjimkou platů vše musí být zapracováno do novel různých zákonů, takže s nimi budou muset souhlasit poslanci i senátoři.

ČTK



Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…