Senior v nemocnici za 60, mladí za 100, navrhne Heger
Na tom, že se poplatek v nemocnici musí změnit, se shodli zástupci koaličních stran už v koaliční smlouvě a programovém prohlášení. Oba dokumenty mluví o tom, že se poplatek za pobyt v nemocnici zvýší ze 60 korun za den na minimálně 100 korun. To aby se přiblížil reálným nákladům za takzvané hotelové služby.
Heger teď přemýšlí, jak poplatek v nemocnici zvýšit, a přitom ho zachovat sociálně únosný. Pro některé skupiny lidí je totiž třeba 3000 korun za měsíční pobyt v nemocnici vysoký výdaj. Poplatek za pobyt v nemocnici se přitom nepočítá do ročního ochranného limitu. "Hledáme model, kdy by byly poplatky v nemocnici rozlišeny svojí výškou, aby část populace měla poplatek levnější," řekl LN Heger.
Kromě seniorů nad 65 let a dětí do 18 let by podle Hegrova návrhu měli levnější pobyt v nemocnici také lidé, kteří nejsou plně soběstační, a proto pobírají příspěvek na péči vyššího stupně, dále těžce zdravotně postižení s průkazkou ZTP/P, možná i invalidní důchodci.
Zatímco lidem v produktivním věku by poplatek za pobyt v nemocnici stoupl na 100 korun denně, jak předpokládá koaliční smlouva, vyjmenované skupiny by dál platily 60 korun.
O svém návrhu se chce Heger nejdříve bavit s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Pak se jím bude zabývat vláda a sněmovna. Změna by mohla platit od začátku příštího roku.
Pokud ovšem nenarazí u koaličních partnerů. Návrh se nelíbí poslancům ODS. "Budeme o tom jednat, ale takový návrh neodpovídá koaliční dohodě. O výjimkách tohoto typu nebyla v koaliční dohodě řeč a já s nimi nesouhlasím," řekl poslanec a bývalý náměstek na ministerstvu zdravotnictví Marek Šnajdr.
Ani předseda zdravotního výboru Boris Šťastný, který je v rámci ODS ve zdravotnictví spíše umírněný, se zvýhodněním pacientů podle věku nesouhlasí. Důvodem pro úlevy podle něj má být jedině sociální situace pacienta.
Zdroj: Lidové noviny