Senát odmítl zvýšit odvody
Senát podle očekávání odmítl návrh, který by v případě vzniku epidemií umožňoval navýšení odvodů na zdravotní pojištění za státní pojištěnce, tedy například důchodce, děti a studenty. Opatření, které reaguje na hrozbu ptačí chřipky, sněmovna zapracovala do nesouvisející poslanecké novely zákona o částečném invalidním důchodu. Takové řešení však senátoři považují za nesystémové a nedomyšlené. Novela se tak vrátí k novému projednání Poslanecké sněmovně.
Poslanec KDU-ČSL Josef Janeček chtěl tímto návrhem zlepšit připravenost zdravotnictví na situace typu hromadných epidemií. Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla mít pro tyto události rezervní fond, ten však zeje prázdnotou, řekl Janeček již dříve ČTK. Pomoci by tedy mohla mimořádná finanční injekce.
"Prázdný rezervní fond VZP je třeba naplnit systémovým opatřením, ne jednorázovým rozhodnutím," oponoval dnes místopředseda zdravotnického výboru Josef Novotný (SNK). Podle něj nyní vzhledem k různým krizovým režimům financování neexistuje hrozba nedostatku peněz v rozpočtu, jimiž by mohl stát hradit náklady v případě pandemie. "Čili pominuly důvody, proč ten přílepek tam nechat," dodal Novotný.
Janečkem navrhovaný postup je nesystémový i podle senátora a stínového ministra zdravotnictví ODS Tomáše Julínka. Stát by měl odvody za státní pojištěnce pravidelně valorizovat a situaci rezervních fondů řešit jinak, uvedl.
Samotná novela má umožnit částečně invalidním důchodcům bez omezení si přivydělat, aniž tím ztratí nárok na důchod. Výše částečného invalidního důchodu nyní závisí na průměrném výdělku, mzdovém koeficientu a případném měsíčním příjmu. Nárok na částečný invalidní důchod v plné výši mají lidé s příjmy do 66 procent tohoto důchodu, při výdělku 66 až 80 procent dostanou polovinu důchodu a nad 80 procent nedostane postižený nic, vypočítával Novotný. Podle něj i navrhovatelů s tím ale jsou spojeny nemalé administrativní nároky.
Zdroj: ČTK