Přeskočit na obsah

Senát odmítl zákon o neziskových nemocnicích

Senát podle očekávání odmítl zákon, kterým chce levice vytvořit v Česku síť neziskových nemocnic. Senátoři zákonu vytýkali kromě neústavnosti sporný výběr těchto nemocnic, které by měly být ekonomicky zvýhodněny vůči ostatním zdravotnickým zařízením. Sociální demokraté a komunisté mají ve sněmovně sílu senátní veto přehlasovat. Pravicoví senátoři by pak pravděpodobně normu napadli u Ústavního soudu.

Zákon počítá se vznikem sítě 146 "veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení", jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Nemocnice, které by přeměnu odmítly, by dostávaly od pojišťoven peníze jen za akutní péči. Podle kritiků normy by takovým nemocnicím hrozila likvidace.

"Tento zákon fakticky znamená, že okolo 80 nemocnic bude likvidováno. Oni prostě nedostanou apriori smlouvu se zdravotní pojišťovnou a budou likvidovány," prohlásil stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Spoluautor normy Jaroslav Krákora (ČSSD) k tomu uvedl, že nemocnice mimo síť by měly přístup o prostředkům zdravotního pojištění, pokud by každých pět let uspěly ve výběrovém řízení.

Senátoři se pozastavovali nad způsobem výběru nemocnic, které by měly být zařazeny do sítě. Chyběly jim v nich například nemocnice v Šumperku a Jeseníku, odkud by pacienti museli za hrazenou péčí až do Olomouce. V Praze je na seznamu 15, v Brně 18, ale v Ostravě pouze dvě zdravotnická zařízení, vypočítávala ostravská senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí).

"Tahle norma neřeší dostupnost péče. Spíš zakládá nedostupnost péče ," prohlásil Julínek na adresu zastánců zákona, podle nichž norma zaručí dostupnou péči všem. K vytváření seznamu uvedl, že "poslanci ČSSD sháněli do voleb body tím, že domlouvali zařazení na seznam k tomuhle šílenému zákonu". "Na tom už je vidět, jak je to celé zprofanovaná a zkorumpovaná akce," dodal.

Norma je podle odpůrců neústavní v zásazích do práva hospodařit s majetkem. Nařízenou přeměnou vybraných nemocnic na neziskové organizace přináší nucené omezení vlastnického práva bez náhrady. Rozhodující pravomoci zákon svěřuje ministerstvu zdravotnictví, ale odpovědnost za hospodaření ponechává na vlastnících nemocnic. Ministerstvo má právo například stanovit rozsah a druhy poskytované péče a počet přístrojů či lůžek. Mzdy zdravotníků by pak měl určovat zákon o platu v rozpočtových organizacích.

"Ve vztahu k obcím a krajům je to nepřípustný zásah do výkonu samosprávy, v případě ostatních zřizovatelů s výjimkou státu do jejich vlastnického práva," uvedl místopředseda zdravotnického výboru Vítězslav Vavroušek (ODS) při téměř tříhodinové debatě.

Neziskové nemocnice by získaly časově neomezenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, jejich případný zisk se nebude zdaňovat. Na jejich majetek k poskytování zdravotní péče by nemohl být prohlášen konkurz, nemohl by být ani předmětem exekuce. To by podle kritiků zhoršilo ochranu práva případných věřitelů.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl usnesení vlády Stanislava Grosse (ČSSD) z prosince 2004, kterým kabinet odmítl téměř identický návrh zákona jako nedostatečný a nesystémový. V Senátu proti zákonu hlasovalo 57 ze 68 přítomných senátorů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…