Senát odmítl možnost, aby lékaři kupovali vakcíny od distributorů
Senát dnes podle očekávání odmítl možnost, aby lékaři nakupovali vakcíny přímo od distributorů a poté je podávali pacientům. Z novely zákona o návykových látkách navrhl vypustit poslaneckou změnu zákona o léčivech, a normu proto vrátil sněmovně. Podle senátorů by tato změna, kterou kritizovala Česká lékárnická komora, nemusela znamenat zamýšlené zrychlení procesu očkování například při epidemiích chřipky.
"Distributoři dodávají všechny požadované léky asi do 2250 lékáren. Lékařů, kteří by očkování prováděli, je ale nejméně desetkrát více," podotkl senátor a lékař Karel Barták. "Ve většině demokratických zemí je zakázáno, aby distributor dodával léky přímo lékaři. Ten by totiž mohl lehce propadnout osobním komerčním zájmům. Lékař má léčit a při výběru léků se má řídit pouze prospěchem svého nemocného," dodal.
Státem hrazené očkovací látky nyní podle senátora získávají lékaři na žádanky přes orgány hygieny a takto jsou třeba povinně očkovány hlavně děti. V případě vakcíny, kterou hradí částečně nebo plně pojištěnec, na ni lékař napíše recept, pacient si ji vyzvedne v lékárně a následně mu ji lékař aplikuje. Podle poslanecké novely by lékaři mohli látky dostávat od distributorů a prodávat pacientům sami. Sněmovna tím reagovala na nedostatek chřipkových vakcín, které způsobil strach z ptačí chřipky.
Se senátními úpravami souhlasil i ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD), který dnes absolvoval své premiérové vystoupení v Senátu. Navzdory jeho napjatým vztahům s horní komorou, do které minulý týden odmítl přijít objasnit nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), projednávání novely neprovázela žádná emotivní vystoupení. Jen stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek poznamenal, že na nedostatku vakcín proti chřipce má vinu i ministerstvo zdravotnictví.
Norma také přiznává hygienikům stejné pravomoci, jaké mají inspektoři České obchodní inspekce, a to kvůli nedávným aférám s prodejem prošlých potravin v některých obchodních řetězcích. Hygienici tak budou moci nařídit mimo jiné okamžité uzavření obchodu či restaurace na dva dny od okamžiku, kdy zjistí porušení povinnosti, které může mít za následek ohrožení života či zdraví.
Novela podle Ratha mimo jiné v reakci na zvýšený zájem o léčebné využití konopí umožní zdravotníkům užívat konopný extrakt a tinkturu z konopí pro terapeutické účely ve zdravotnických zařízeních. "Tato úprava zásadně zjednoduší administrativní náročnost spojenou s přípravou klinických studií a případného uvedení registrovaného léčivého přípravu na trh," uvedl ministr.
Zdroj: ČTK