Senát o mentálně postižených
Mentálně či duševně postižení bývají v ČR podle odborníků často zbytečně zbavováni svých práv. Jejich rodina či vedení ústavů pak rozhoduje o důležitých otázkách bez jejich souhlasu. Shodli se na tom účastníci včerejší konference v Senátu. V ústavech sociální péče žije asi 15.000 mentálně postižených. Právní způsobilosti bylo úplně nebo částečně zbaveno asi 80 procent z nich, odhadla Lucie Rybová z odboru zmocněnce vlády pro lidská práva.
Vyspělé země podle ní však kráčejí opačným směrem. "Šly trendem navracení způsobilosti k právník úkonům, případně hledají alternativy, jak tyto osoby chránit a přitom jim ponechat způsobilost," řekla Rybová. Souhlasí s ní i analýza mezinárodního centra pro advokacii duševně postižených (MDAC - Mental disability advocacy center).
"Česká právní úprava opatrovnictví postrádá důkladnost a kvalitu," upozorňuje centrum ve své studii o opatrovnictví a lidských právech. Soudy podle ní často omezují způsobilost v širším rozsahu, než je nezbytné. Centrum proto doporučuje soudní rozhodnutí více šít na míru konkrétním klientům, nezbavovat je automaticky základních práv či lépe definovat rozsah povinností opatrovníka.
Za závažný problém pak Rybová považuje zejména to, když opatrovníkem klienta je ústav, který o něj pečuje. Nastává tak podle ní konflikt zájmů. "Pokud je opatrovníkem rodina, což je druhý nejčastější případ, tak ústav řeší řadu věcí tak, že si od ní nechá dát dopředu zmocnění, že může za jejich příbuzného rozhodovat," poukázala pak na další úskalí.
Odbor vládního zmocněnce pro lidská práva chce proto usilovat o několik změn. Všechna rozhodnutí, která zásadně a nevratně ovlivní život klienta, by podle Rybové měl v budoucnu předem posoudit soud. Jde například o kastrace mužů, sterilizace žen či umístění klienta do léčebny. Mentálně a duševně postiženým by rovněž měla být dostupná adekvátní právní pomoc.
"Chybí tu dostatečná síť veřejných opatrovníků, kteří by nebyli zainteresováni jinak než profesionálně," dodala právnička Dana Kořínková z společnosti pro změnu Quip. Tuto činnost mohou podle ní vykonávat sociální pracovníci či neziskové organizace. V současnosti takto obvykle působí pracovníci odboru sociálních služeb obce s rozšířenou působností.
Zdroj: ČTK