Přeskočit na obsah

Senát možná zvýší sankci za nezákonný výzkum embryonálních buněk

Zákonné podmínky pro výzkum na lidských kmenových embryonálních buňkách z nadbytečných nebo poškozených vajíček bude muset Poslanecká sněmovna možná posoudit znovu. Senátoři ze zdravotnického výboru totiž uvažují mimo jiné o zvýšení sankce pro konkrétního člověka za nezákonný výzkum. Podle předsedkyně výboru Aleny Palečkové (ODS) by se maximální pokuta měla zvednout ze "směšných" 20.000 korun na desetinásobek.

Norma stanoví podmínky pro výzkum na lidských embryích; vědcům má umožnit práci s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném oplodnění a byla by zničena. Výsledky výzkumu podle šéfky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Evy Sykové napomohou rození zdravých dětí a léčení onemocnění, která dnes medicína léčit neumí. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně.

Výzkum budou moci provádět pouze akreditovaná pracoviště při splnění všech etických požadavků, které jsou spojeny s darováním nepotřebných embryí. Zákon výslovně zakazuje reprodukční klonování buněk a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědeckým pracovištím, která by pravidla porušila, by hrozila pokuta až dva miliony korun, vědcům pak také zákaz činnosti nebo až osm let vězení.

Proti zákonu brojí především některé náboženské společnosti a také aktivisté z Hnutí pro život, podle nichž norma degraduje počínající lidskou bytost na surovinu. Vážné znepokojení nad ním vyjádřili také katoličtí biskupové. Žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, by podle jejich přesvědčení neměl být prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Senátoři měli výhrady také k novým pravidlům pro asistované oplodnění, které zákon přináší. Palečková mimo jiné navrhla, aby anonymní dárkyní vajíčka mohla být žena od 18 do 35 let; návrh zákona počítá s horní hranicí 40 let, stejně jako u mužů. Třeba na manželské páry by se ale podle Palečkové tak přísná omezení, včetně nutnosti podstoupit genetické vyšetření, vztahovat neměla.

Stanovení věkové hranice na 40 let vyvolalo po jednání sněmovny obavy, že například staršímu muži by zákon bránil v tom, aby daroval své mladší manželce spermie.

Senát se bude zákonem zabývat na schůzi, která začíná 15. března.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…