Senát bude úmluvu o tabáku schvalovat až po novém předložení
Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku bude Senát pravděpodobně projednávat až poté, co ji vláda znovu předloží. Řekl to předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Horní komora loni v červnu odmítla úmluvu ratifikovat. I když Poslanecká sněmovna na podzim dokument schválila, na jeho nepřijetí se tím podle Sobotky nic nezmění.
"O ratifikaci musí rozhodnout obě komory. Je potřeba celý ratifikační proces zahájit znovu," řekl Sobotka. Uvedl to v reakci na dopis ministra zdravotnictví Davida Ratha a žádost společnosti Jana Evangelisty Purkyně, aby Senát úmluvu ještě jednou projednal.
Úmluva chce zavést kontrolu prodeje, upravit reklamu na tabákové výrobky a zabraňovat pašování cigaret. Počítá také s omezování kouření ve veřejných prostorách. Parlament sice loni po mnoha měsících dohadování přijal zákon omezující kouření na veřejnosti, v praxi však zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů.
Od roku 2003 podepsalo úmluvu 192 zemí, přijalo ji už 121 z nich. V Evropské unii smlouva čeká na ratifikaci ve třech zemích, kromě Česka ještě v Polsku a Itálii. Polský parlament by ji měl prý brzo schválit; v Itálii již platí omezení kouření v restauracích, uvedla odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Z vyspělých zemí smlouvu, kterou experti přirovnávají ke Kjótskému protokolu o omezování znečištění ovzduší, nepřijaly například Spojené státy.
Cílem úmluvy je do roku 2050 o polovinu snížit počet začínajících kuřáků. Podle Králíkové by to mohlo uchránit na celém světě asi 200 milionů lidských životů.
Zdroj: ČTK