Přeskočit na obsah

Seminář: Lékaři i sestry mívají problém v komunikaci s pacienty

Pacienti v českém zdravotnictví postrádají zájem a trpělivost ze strany lékařů a sester, chybí jim i odpovídající a srozumitelně sdělené informace o jejich stavu. Na semináři v Senátu to řekla Alice Onderková z Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů. Problémy v komunikaci se ještě prohlubují, je-li pacient handicapovaný. Zdravotníci s nimi málo mluví, obracejí se spíš na jejich doprovod a místo vysvětlení informací o léčbě je odkazují na recept.

"Hodně lékařů i sester neví, jak má mluvit s postiženým, místo aby se ho na to přímo zeptali, tak raději sáhnou po odborné literatuře, kde si to přečtou," řekla Lenka Krhutová z Institutu pro studia handicapu v Ostravě.

Z průzkumu mezi 680 lékaři a sestrami ze 14 nemocnic v ČR, který loni institut zpracoval, vyplynulo, že téměř 80 procent zdravotníků za ideální zdroj informací o komunikaci s postiženými považuje semináře a konference. Pro 71 oslovených tuto funkci dobře plní i letáky, pro 40 procent knihy a internet. Samotného pacienta s handicapem se zeptá jen 29 procent zdravotníků.

Méně než polovina oslovených zdravotníků se před manipulací s vozíčkem zeptá handicapovaného, jak to má dělat. "Málo si uvědomujeme, že jednáme nejen s jeho tělem, ale i s jeho duší, a že člověka necitlivá manipulace může ponížit," dodala Krhutová. Podle ní se ale situace pomalu mění k lepšímu. "Vůle dozvědět se tady je, učí se to už i na vysokých školách, konají se semináře," řekla dále Krhutová.

Pacienti s handicapem i bez něj od zdravotníků potřebují cítit, že vnímají jejich problém. "Lidé vyhledávají různé léčitele právě proto, že s nimi mluví, drží je za ruku a naslouchají jim," řekla prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta, který se semináře účastnil, se situace liší nemocnice od nemocnice. Jde ale o problém obou stran, pacienti by měli být asertivnější a obracet se také více na své pojišťovny, dodal Cikrt.

Pro pracovníky ve zdravotnictví existuje několik možností kurzů a školení o komunikaci. Jeden z nich bude od dubna 2008 nabízet Národní rada osob se zdravotním postižením v rámci projektu hrazeného EU. Dvacítka handicapovaných lidí se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním se stane oficiálními lektory, kteří budou přednášet lékařům a sestrám o jednotlivých postiženích a zásadách komunikace s handicapovanými.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…