Šéfka Lékařů bez hranic chce vyšetřit útoky na nemocnice v Sýrii
Šéfka organizace Lékaři bez hranic (MSF) Joanne Liuová požaduje nezávislé vyšetření nedávných útoků na nemocnice v Sýrii. Zahynulo při nich 25 lidí a některá z těchto zařízení podporovala právě její organizace. Boje v Sýrii pokračovaly na severovýchodě země. Operují tam letadla koalice vedené Spojenými státy a podle ochránců lidských práv při jejich náletech přišlo v minulých dvou dnech o život 38 civilistů.
Koaliční letadla útočila na čtyři vesnice v provincii Hasaká, kterou obývají hlavně Kurdové. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), kteří situaci monitorují z Británie, jsou mezi oběťmi čtyři děti. Patnáct lidí zahynulo, když bomba zasáhla pekárnu u hranice s Irákem. SOHR tvrdí, že při náletech této koalice na pozice radikálů z hnutí Islámský stát (IS) zahynulo od podzimu 2014 více než 4200 lidí a z nich 332 byli civilisté.
V pondělí byly hlášeny rozsáhlé nálety ze severu Sýrie a podle OSN při nich zahynulo až 50 lidí. Při některých byly zasaženy nemocnice a také školy. Některé z nemocnic podporovala organizace MSF. Opozice z útoků viní ruská letadla, Moskva ale vinu odmítla. Damašek útok připsal americkým letadlům, což americká armáda odmítla.
Liuová řekla, že podle výpovědí zaměstnanců, kteří přežili, jsou za útokem syrská a ruská letadla. "Říkáme pravděpodobně, protože nemáme k dispozici jiná fakta než výpověď personálu. V té oblasti jsou převážně koaliční síly vedené syrskou vládou," řekla. Přiznala, že MSF neposkytla syrským úřadům ani ruské armádě údaje o pozici nemocnice. Jednala prý podle přání personálu.
Ruské letectvo je do bojů v Sýrii zapojeno od loňského září. Syrská armáda dnes oznámila, že se jí díky ruské letecké podpoře podařilo vybojovat město Kinsabba v severní provincii Latákíja. Armáda tak podle agentury Reuters získala důležitou strategickou pozici, z níž bude moci s íránskými spojeneckými jednotkami zahájit rozsáhlé operace proti povstalcům působícím v sousední provincii Idlib.
Boje v Sýrii vytvářejí velký tlak na civilní obyvatelstvo. Podle OSN strádá v obléhaných městech a vesnicích až půl milionu lidí. Ve středu vyjely k pěti městům humanitární konvoje a podle koordinátora pomoci Jana Egelanda za uplynulých 24 hodin dorazilo do pěti lokalit 114 nákladních automobilů se zásobami pro 80.000 lidí.
Egeland rovněž sdělil, že OSN chce co nejrychleji zorganizovat pomoc v Dajr az-Zauru na východě Sýrie. Zásoby budou do města obléhaného radikály z IS shazovány ze vzduchu a Světový program pro výživu (WFP) už prý má detailní plán, jak bude letecká pomoc pro zhruba 200.000 obyvatel města vypadat.
"Budeme pracovat se syrským Červeným půlměsícem a místními partnery, abychom shoz pomoci zorganizovali a abychom dali dohromady a dokázali distribuovat zásilky potravin a dalších potřebných věcí," uvedla dnes mluvčí WFP Bettina Luescherová. Neuvedla ale, kdy letadlo nebo letadla odstartují a odkud budou k cílům v Sýrii létat.
Podle Egelanda je sice letecká doprava humanitární pomoci velmi drahá a náročná, jde ale o "zoufalý prostředek v zoufalé situaci". Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura později doplnil, že pokud bude letecká mise úspěšná, mohla by být humanitární pomoc takto dodávána i do dalších těžko dostupných míst - konkrétně zmínil například Halab, Daráju, či vesnice Fúa a Kafrajá.
Červený kříž pozastavil kvůli únosu činnost v části Afghánistánu
Mezinárodní červený kříž pozastavil operace v centrální afghánské provincii Ghazní. Oznámili to zástupci této mezinárodní humanitární organizace. Jejich pět místních zaměstnanců v zemi unesla ozbrojená skupina.
Pět afghánských příslušníků personálu Červeného kříže unesli pachatelé, když jejich auto zastavili na silnici. Únosy a vraždy páchané na dopravních komunikacích jsou v Afghánistánu poměrně běžné.
Červený kříž oznámil, že již navázal "kontakt" a pracuje na tom, aby dosáhl propuštění zaměstnanců. Ti byli zadrženi v úterý.
Kromě zastavení činnosti v Ghazní přezkoumává organizace i bezpečnostní opatření v ostatních částech Afghánistánu. Tato země je pro činnost humanitárních pracovníků jednou z nejnebezpečnějších na světě, poznamenala agentura Reuters.
ČTK
Zdroj: ČTK