Přeskočit na obsah

Šéf zdravotnictví má vládě podrobně vysvětlit změny náměstků

Pokud bude ministr chtít změny prosadit, bude muset získat souhlas vlády do konce roku, od 1. ledna totiž už nebude možné až do konce roku 2017 počet náměstků měnit, vysvětlil nejvyšší státní úředník Josef Postránecký.

Ludvík chce změny v systemizaci využít k odvolání náměstkyň Lenky Ptáčkové Melicharové a Lenky Tai Koláříkové. Ministři ANO i KDU-ČSL dnes před jednáním kabinetu vyjádřili pochyby o tom, zda postup čerstvě jmenovaného ministra není v rozporu se služebním zákonem. Celkem chce ministr změny na osmi místech, která podléhají služebnímu zákonu. "Pro představu, na ministerstvu je takových míst sto," řekl dnes během jednání vlády Postránecký.

Systemizace podle něj změny jednou ročně umožňuje navzdory služebnímu zákonu. Podle zákona existuje pak ještě jedna možnost změn na těchto postech, a to při změně působnosti ministerstva, uvedl Postránecký. Nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že Ludvíkův krok je v souladu se zákonem.

Vláda podle Postráneckého rozhodla, že ministerstvo musí změny do příštího zasedání vlády podrobněji vysvětlit. "Ministr je dnes odůvodnil racionalizací v řízení celého ministerstva, protože v současné době je tam osm odborných náměstků, považuje to vzhledem k počtu zaměstnanců za příliš vysoký počet," uvedl. Takové vysvětlení vládě pravděpodobně nestačilo, dodal.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) novinářům řekl, že k bodu byla kolegiální a zajímavá diskuse. "Řada z nás měla pochopení, že chce mít nový kolega vliv na to, jak si sestaví nový tým," uvedl. Překvapil ho i vysoký počet náměstků na ministerstvu zdravotnictví. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že ostatní resorty musely své návrhy podrobně zdůvodňovat, takže je logické, že v tomto případě se musí postupovat stejně. Novinářům řekl, že o snížení počtu sekcí na svém úřadu žádal letos v dubnu a jeho návrh musel projít podrobným připomínkovacím řízením. Schválena byla změna až v září a bude platit od ledna příštího roku.

Postránecký je přesvědčen o tom, že návrh ministerstva zdravotnictví je v souladu se zákonem o státní službě. "Protože vláda má konečné slovo při schvalování systemizace a jejím úkolem je stanovit optimální počet služebních míst na jednotlivých úřadech. Ministr nastoupil ve středu, je logické, že návrh se nemohl objevit dříve," řekl.

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechnová před jednáním vlády novinářům řekla, že služební zákon je propojen s čerpáním evropských dotací. "Pokud nebude splněn smysl zákona, může přijít Evropská komise a mít připomínky," uvedla. Podle Jurečky tento aspekt plánované změny ministři neprobírali.

Vláda probere sporné snížení počtu náměstků na zdravotnictví

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) si neumí představit, že by snížení počtu náměstků na ministerstvu zdravotnictví, s kterým přišel nový šéf resortu Miloslav Ludvík (ČSSD), splňovalo smysl zákona o státní službě. Řekla to dnes novinářům před jednáním vlády, která bude návrh probírat v rámci změn systemizace služebních a pracovních míst. Nejvyšší státní úředník Josef Postránecký dnes řekl, že připravené změny jsou standardní. Blíž se vyjádří až po projednání materiálu ministry.

Postránecký uvedl, že počet náměstků na ministerstvech se nesnižuje poprvé. Sekce, kterým náměstci šéfují, se sloučily na ministerstvu zemědělství. Vláda v září potvrdila sloučení sekce zahraničních vztahů a zemědělských komodit. Resort se předtím snažil změnu neúspěšně prosadit už jednou. Ludvík chce změny v systemizaci využít k odvolání náměstkyň Lenky Ptáčkové Melicharové a Lenky Tai Koláříkové. Systemizace podle Postráneckého jednou ročně postup umožňuje navzdory služebnímu zákonu. Nejnovější změny v materiálu se podle ministrů objevily až koncem minulého týdne.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes před jednáním kabinetu novinářům řekl, že ho překvapuje, s jakou rychlostí se nový ministr rozhodl, jaké sekce v úřadu potřebuje a jaké ne. "Přijde mi to jako razantní změna po tak krátké době," uvedl. Dodal, že rozumí snaze Ludvíka zeštíhlit úřad. Na zasedání vlády od něj bude chtít slyšet argumenty pro toto rozhodnutí. "Pokud by se za tím mělo skrývat to, že nový ministr má ambice se zbavit lidí, kteří nejsou s ním úplně v názorovém souznění, tak to je to, čemu se služební zákon snažil zabránit," uvedl.

Šlechtová uvedla, že rozhodnutí by bylo precedentem. "Protože takhle se nedělá komplexní systemizace za jeden rok, každé ministerstvo toto vyjednává několik měsíců," uvedla. Neumí si představit, že navrhovaná změna splňuje smysl zákona o státní službě. "Myslím si, že o tom dnes bude ještě živá debata," uvedla. Každý ministr má podle ní právo udělat rekonstrukci resortu, nicméně nyní při tom podléhá zákonu u státní službě, dodala.

Zdravotnický deník dnes upozornil, že podle služebního předpisu, který vydal Postránecký, nemohou ministerstva navrhovat změny systemizace od 1. října do konce roku. Navíc změny musejí navrhovat 30 dní před účinností systemizace. Materiál projednávaný vládnou by měl být účinný od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…