Přeskočit na obsah

Šéf SÚKL zrušil či pozastavil tendry za skoro 330 milionů korun

U tendru na informační technologie za 160 milionů korun panuje prý podezření na "vyvádění peněz", tedy tunelování.

Blahuta to oznámil na tiskové konferenci. Jeho předchůdce Pavel Březovský, který byl před dvěma týdny z funkce odvolán, označil tato podezření "za nesmysl". Chce, aby se vše řádně vyšetřilo.

"Existují podezření, že na základě narovnání v softwarových částech zakázky na dodávku a provoz datových center se chystalo vyvedení veřejných financí v objemu řádově 160 milionů korun," uvedl Blahuta.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že pokud by se podezření na trestnou činnost potvrdilo, ministerstvo podnikne právní kroky. Nevyloučil podání trestního oznámení.

"Je to nesmysl, ať to vyšetří, kdo chce a jak chce. Já potom budu zřejmě žádat satisfakci," řekl Březovský ČTK. Dodal, že nechce eskalovat napětí, Němeček je jeho zaměstnavatel, a tak Březovský vyčká na výsledky kontroly. Osobně je přesvědčen, že se ničeho nedopustil.

Němeček zdůvodnil odvolání Březovského dlouhodobou nespokojeností s jeho působením a také "velmi vážnými indiciemi" o vyvádění prostředků při zakázkách na informační technologie. Blahuta hned po nástupu zadal provedení auditu. Ministerstvo minulý týden poslalo do ústavu i hloubkovou kontrolu. Výsledky budou za pár týdnů.

SÚKL má na letošek na zakázky 358 milionů korun. Po dosavadních zjištěních dal Blahuta zrušit či pozastavit tendry za téměř 330 milionů. Podle něho se týkaly nejen informačních systémů, ale i hospodářské činnosti ústavu či servisu. "Jedná se nikoliv o podfinancování anebo obrnu činnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ty zakázky se všechny přezkoumají. Ty, které budou v pořádku, se samozřejmě budou dál realizovat," uvedl.

SÚKL na konci roku 2013 měl 401 zaměstnanců. Data o hospodaření za loňský rok se teprve zpracovávají. V roce 2012 obdržel SÚKL ze státního rozpočtu 39,69 milionu a odvedl do něj 46,986 milionu korun. Celkové příjmy za odborné úkony pro výrobce, distributory, prodejce a za správní poplatky dosáhly 620,952 milionu, výdaje investiční 62,629 milionu, neinvestiční 346,209 milionu korun.

SÚKL registruje léčiva pro použití v ČR, ve správních řízeních stanoví ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění, hlídá závady v jakosti léčiv, nežádoucí účinky a padělky. Provádí dozor nad reklamou, kontroluje lékárny a distributory, včetně zacházení s návykovými látkami a dodržování zákona o cenách a pravidel cenové regulace. V roce 2012 uložil sankce a pokuty v celkové výši 7,277 milionu korun a odvedl je do státního rozpočtu.

SÚKL také schvaluje klinická zkoušení nových léků, sleduje vývoj nákladů na léky a objemy dodávek do lékáren.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…