Přeskočit na obsah

Šéf pobočky VZP: Do zdraví míří peněz dost, je třeba je regulovat

Do českého zdravotnictví míří peněz dost, ale jde o to dostat je tam, kde jsou opravdu třeba. K tomu je nutné zavést do systému regulaci a nežádat po pojišťovnách, aby vydávaly víc prostředků, než mají. Mimo jiné i to řekl před sněmovní vyšetřovací komisí ředitel moravskoslezské krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Milan Šindler.

Poslanci mají objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký na tom má podíl její vedení. Mají rovněž zkontrolovat, jak efektivně VZP vynakládala peníze. Dnes si pozvali také šéfy dvou krajských poboček, přišla i ředitelka jihočeské Marie Klímová. Ptali se jí například na to, kdo rozhoduje o nových smlouvách se zdravotnickými zařízeními. Smlouvy podle ní podepisují ředitelé krajských poboček, musí se ale řídit stanoviskem centrály.

Rozhovor členů komise se zástupci krajů měl místy charakter obecnější debaty o stavu tuzemského zdravotnictví, které ročně spotřebuje kolem 200 miliard, ale přesto stále vytváří dluhy.

Z Šindlerových slov vyplynulo, že VZP měla podle něj jen velmi omezené možnosti, jak výdaje snižovat, a musela se potýkat například s tlakem zaměstnaneckých pojišťoven. Snažily se prý získat další klienty a byly kvůli tomu ochotny nabídnout zdravotníkům podmínky, jež jim VZP dát nechtěla. Dnes už je ale podle Šindlera situace poněkud jiná, takže i další pojišťovny teď hovoří spíš o redukci.

Šindler míní, že sice zřejmě bylo možné zabránit dluhu VZP nebo ho aspoň omezit, to by ale podle něj musel někdo vyslyšet požadavky pojišťovny. Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková již dříve uvedla, že ministerské vyhlášky ukládaly VZP vyšší úhrady, než mohla platit. Na rostoucí dluh i jeho příčiny podle ní VZP dlouho upozorňovala ministry, premiéry i parlament. Ministr zdravotnictví David Rath ale soudí, že významný podíl na deficitu VZP má právě Musílková a její údajně nehospodárná politika.

Na otázku, jak by hodnotil spolupráci s ústředím VZP, Šindler řekl, že "může mít" výhrady k některým rozhodnutím, ale jako "subalterní úředník" se snaží naplňovat platná pravidla.

Je podle něj "nesmírně těžké" říct, jestli jsou veřejné prostředky na zdravotnictví vynakládány efektivně. Mimo jiné je ale přesvědčen o tom, že je žádoucí omezit praxi, kdy má třeba lékař úvazek v nemocnici, ale kromě toho i několik dalších dílčích úvazků v jiných ordinacích.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…