Přeskočit na obsah

Šéf nemocnice půjde před soud

Policie navrhla obžalovat ředitele Fakultní nemocnice Olomouc. Po několikaměsíčním vyšetřování oznámila, že Radomíra Maráčka podezřívá ze tří trestných činů spojených s veřejnými zakázkami. Škoda se údajně vyšplhala k desítkám milionů korun. Státní zástupce rozhodne nejdéle do třiceti dnů.

Podle policie ředitel uzavíral pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, u zakázek za desítky milionů korun nezveřejnil výzvy k podání nabídek s tím, že jde pouze o modernizaci. Kriminalisté ale tvrdí, že nemocnice nakupovala nové přístroje.

Policie začala ředitele stíhat letos v únoru. "Dne 20. července jsme zaslali krajskému státnímu zastupitelství návrh na podání obžaloby," upřesnil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Zakázky v Olomouci trestal i antimonopolní úřad

Zákon údajně ředitel obešel i při uzavírání smluv na audity a poradenství. Několika veřejnými zakázkami nemocnice se zaobíral také antimonopolní úřad – loni nemocnici trestal v souvislosti se způsobem uzavření leasingových smluv na automobily. Ty podle rozhodnutí podepsaného místopředsedou úřadu Kamilem Rudoleckým nemocnice rozdělila, aby společně nepřekonaly zákonem daný limit.

Maráček obvinění již dříve odmítl, podle svých dřívějších vyjádření pro média jednal hospodárně a v zájmu nemocnice. Proti obvinění podal dokonce i stížnost, byla však zamítnuta. Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu až osm let vězení. Nemocnici však již fakticky nevede několik měsíců. Poté, co kauza vypukla, odešel na neplacenou dovolenou.

Nemocnici řídí jeho statutární zástupce. "Na běžný chod nemocnice to žádný vliv nemá. Situace je ale samozřejmě nepříjemná. Věříme, že to skončí pro ředitele Maráčka i pro fakultní nemocnici dobře," uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Podle jeho informací je ředitel v současné době v zahraničí.

Maráčkův obhájce Martin Blaško včerejší rozhodnutí policie nekomentoval. "Já tuto informaci zatím nemám, proto se k ní nemohu vyjadřovat," uvedl.

Připomněl, že na konci června podal státnímu zástupci návrh na doplnění dokazování, jehož součástí je i návrh na zastavení trestního stíhání.

Část zaměstnanců nemocnice se za šéfa postavila

Státní zástupce Karel Studený potvrdil, že návrh policie na podání obžaloby má na stole. "Musím nastudovat spis. Rozhodnutí padne nejdéle do 30 dnů," uvedl. Za ředitele se již dříve postavili někteří zaměstnanci nemocnice. V otevřeném dopise se obrátili na ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

"V případě odvolání dosavadního ředitele jsou již na tuto funkci připraveni lidé, jejichž vazby na pokladny politických stran a některé zájmové subjekty jsou více než úzké," uvedli autoři dopisu, mezi nimiž jsou například zástupci odborářů, ale také předseda etické komise nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Úkolem "dosazeného" ředitele podle autorů dopisu má být zajistit tok peněz z nemocnice "správným" směrem a případně i řízená destrukce, která by vedla ke ztrátě fakultního statutu. Proto dopředu žádají, aby v případě, že bude Maráček odvolán, proběhlo transparentní výběrové řízení.

jih, čtk

Zdroj: Lidové noviny, čtk

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…