Přeskočit na obsah

Šéf nám chce upravit pracovní smlouvy...

Jsme zařízení poskytující sociální služby v nepřetržitém provozu. Ošetřovatelé pracují ve směnách ranní 6-14 hod. – odpolední 14-22 hod. – noční 22-7 hod. O víkendech ranní 6-18. hodin – noční 18-6 hod., což je podle mne nepřetržitý provoz z 37,5 hod. týdenní pracovní dobou. Sestry pracují ve směnnách – ranní 6-14 hod., odpolední 14-22 hod. O víkendech 6-18 hod., noční 18-6 hod., což by asi měl být dvousměnný provoz s 38,75 hod. týdenní prac. dobou. Poraďte mi tedy, jestli uvažuji správně. Vedení chce v pracovní smlouvě ošetřit případnou úpravu pracovní doby, pokud bychom potřebovali sestry použít jako ošetřovatele, čímž se jim změní týdenní pracovní doba s tím, že oznámit jim to musíme dva týdny dopředu pouze na jeden týden. Nejsem si jistá, zda tohle lze, ale nemůžu nikde vyčíst, čím bych to podložila.

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, odborný útvar Ministerstva zdravotnictví ČR.

Popisovaný postup zřejmě není možný, neboť není splněna v § 78 zákoníku práce požadovaná pravidelnost vzájemného střídání směn. Stanovená pracovní doba pro dvousměnný pracovní režim je totiž podmíněna tím, že se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve dvou směnách a obdobně pro třísměnný režim tím, že se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve třech směnách. Při střídání dvousměnného a třísměnného pracovního režimu by zřejmě bylo zcela nemožné v konkrétním případě zjistit stanovenou pracovní dobu. Navíc by, pokud by se jednalo o příspěvkovou organizaci poskytující zaměstnancům za práci plat, vznikl neřešitelný problém se zařazením těchto „sester – ošetřovatelek“ do platových tříd.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…