Šéf kontroly ministerstva zdravotnictví se stal terčem výhrůžek
Šéf kontroly ministerstva zdravotnictví Vladimír Dryml se v souvislosti s kontrolou ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) stal terčem výhrůžek. "Bylo mi doporučeno, že by bylo lépe, kdybych s ministrem (zdravotnictví Davidem Rathem) nespolupracoval a prý jestli už mám napečené buchty, které za mnou bude někdo nosit do vězení. Takových výhrůžek se ale nebojím," řekl Dryml dnešnímu Právu.
Výhrůžkám čelil také nucený správce ve VZP Antonín Pečenka, který kvůli tomu dostal policejní ochranu. Policie začala chránit i jeho rodinu. O ochranu Pečenky požádal před zhruba dvěma týdny ministr Rath i kvůli neobvyklému ruchu kolem domu nuceného správce.
Dryml v rozhovoru pro dnešní Právo uvedl, že podivné obchody VZP mohou jít až do miliard korun. Počátky prohřešků spadají do roku 1998, kdy Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval VZP, ale její šéfka Jiřina Musílková z toho nevyvodila závěry, uvedl. Někteří členové správní a dozorčí rady pojišťovny pak podle Drymla získali dojem, že si mohou vše dovolit.
"Zejména zástupci za zaměstnavatele dělají ve správní a dozorčí radě některé věci, které nejsou v souladu se zájmy VZP," řekl Dryml. Zástupci zaměstnavatelů se podle něj najmenovávali do různých "podivných komisí", zúčastňují se podivných výběrových řízení a vše pak schvaluje správní rada, která mnohdy nemá představu o tom, co schvaluje.
K nesrovnalostem poznamenal, že je podivné, když VZP, která je v deficitu, jde do drahého operačního leasingu a tím si zvyšuje náklady. Podivné je podle něj i to, z jakých fondů hradila centrální nákupy léků za miliardu. VZP také uzavřela smlouvu s určitou společností o spolupráci při řešení svých pohledávek, a to bez výběrového řízení. "Vymáhání pohledávek je záležitostí exekutorů, a ne VZP a nějaké spřátelené firmy," řekl.
Pozastavil se i nad tím, že VZP investovala miliony do okresních poboček, když věděla, že se budou rušit. Dryml řekl, že VZP by měla šetřit, snížit počet zaměstnanců, zredukovat náklady a zrušit nevýhodné smlouvy. VZP má podle něj ročně na svůj provoz 3,6 miliardy korun, ale klidně by jí stačily dvě miliardy.
Dryml potvrdil i nesrovnalosti v odměnách členů dozorčí a správní rady. Měsíční odměny 30 členů správní rady činily dohromady za rok 446.000 korun, což je podle Drymla v pořádku. Kromě toho ale byly vypláceny i odměny za další činnost, u nichž ale kontroloři nemohou zjistit, o co se jednalo. V roce 2003 činily tyto odměny pro 30 členů správní rady téměř 900.000 a loni už 1,3 milionu korun.
Zdroj: ČTK