Přeskočit na obsah

Šéf kliniky stojí třikrát víc než "řadový" lékař

Dlouho očkovávaný a diskutovaný „ceník“ za konkrétní lékaře je na světě. Doporučení, které vydalo MZ ve svém Věstníku, se týká přímo řízených organizací a začíná oplatit od června. Dokument vymezuje, za jakých podmínek smí nemocnice tuto nadstandardní službu nabídnout.

„Umožní-li poskytovatel zdravotních služeb, aby u tohoto poskytovatele zdravotních služeb měli pacienti možnost volby lékaře za poplatek, jsou povinni zajistit, aby v žádném případě nebyli kráceni na svých právech vyplývajících z právního řádu České republiky pacienti, kteří si konkrétního lékaře za poplatek nezvolili a aby tito pacienti nebyli diskriminováni či upozaďováni, zejména v přístupu k takovému lékaři, který je plně erudován v oblasti jejich zdravotních potřeb. Poskytovatel zdravotních služeb nesmí odmítnout poskytnout péči pacientovi, který si konkrétního lékaře za poplatek nezvolil, z důvodu, že je ve zdravotnickém zařízení překročeno únosné pracovní zatížení lékařů, protože tito lékaři poskytují zdravotní služby pacientům, kteří zaplatili poplatek za volbu lékaře,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví ve svém doporučení.

Dalším důležitým bodem tohoto doporučení je také fakt, že pacient se v souvislosti se zaplacením poplatku za volbu konkrétního lékaře nesmí domáhat žádných dalších výhod, „které by mohly vést k poškození jiných pacientů, zejména přednostního poskytnutí zdravotních služeb a operačního termínu dle jeho přání.

Vnitřní předpis v budově i na internetu

Nemocnice, které budou chtít volbu lékařů za poplatek nabízet, čeká v této souvislosti řada povinností. Budou muset například vydat vnitřní předpis, ve kterém uvedou, u jakých výkonů si může pacient vybrat lékaře a výši poplatku za volbu daného lékaře.

Maximální výši poplatků stanovilo ministerstvo zdravotnictví jasně. Šéfové klinik stojí trojnásobně více než „řadoví“ lékaři.  „Poskytovatel zdravotních služeb musí při stanovení výše poplatku dodržet následující - výše poplatku za volbu přednosty/primáře nesmí být  vyšší než 15.000 Kč a výše poplatku za volbu lékaře, který není přednostou/primářem, nesmí být vyšší než 5.000 Kč,“ uvádí MZ.

Vnitřní předpis každé nemocnice bude muset obsahovat ceník, kde bude stanovena výše poplatku za volbu lékaře u specifikovaného výkonu. Ceník bude zároveň obsahovat seznam jmen konkrétních lékařů, kteří mohou výkon provést.

Tyto dokumenty s konkrétními ceníky a jmény lékařů musí nemocnice vyvěsit jak fyzicky ve své budově, tak zajistit „dálkový přístup“ k takovým dokumentům (MZ tím má na mysli zřejmě internetové stránky nemocnice).

Dokument ministerstva zdravotnictví obsahuje také zdůvodnění, proč nová možnost příplatku za lékaře ve státem řízených organizacích vzniká. MZ se odkazuje mimo jiné na nález Ústavního soudu z 5. května 1999, který uznal, že „nelze všem pojištěncům nutit zdravotní péči pouze určitého standardu, jakož i s tím, že pojištěnec v rámci práva na zdravotní péči musí mít zaručeno právo na svobodnou volbu lékaře i zdravotnického zařízení.“

Původní znění dokumentu ministerstva zdravotnictví najdete v květnovém Věstníku MZ – ke stažení ZDE.

DÁLE ČTĚTE:

Lékaři s cenovkami? Nemocnice nejeví valný zájem
Porodník? Ne 15, ale 45 tisíc

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…