Přeskočit na obsah

Sebevraždám pacientů nedokáže podle psychiatra zcela zabránit nic

Sebevraždám pacientů nedokáže podle náměstka ředitele bohnické léčebny Ivana Davida zcela zabránit žádné opatření.

David to řekl ČTK v reakci na sebevraždu jednapadesátileté pacientky dobřanské psychiatrické léčebny, která se v pátek oběsila v síťovém lůžku.

David se zabývá historií oboru a o podobném případu prý nikdy neslyšel. Podle něj by tato lůžka měla být konstruována takovým způsobem, aby pacientu něco podobného neumožnila.

David připustil, že po neštěstí v dobřanské léčebně se obnoví diskuse o síťových lůžcích, on ale je o jejich potřebnosti přesvědčen. Tato lůžka užívají i jiné evropské země, řekl David s tím, že právě je na semináři o omezovacích prostředcích v psychiatrii v Nizozemsku.

Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International i britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Oba typy lůžek jsou ohrazené sítěmi, klecová mají síť i shora.

Vláda po kritice těchto zakázala od ledna 2007 jejich používání v ústavech sociální péče. Praxi v psychiatrických léčebnách reguluje metodika ministerstva zdravotnictví.

"Omezovací prostředky jsou běžné dokonce i tady v Nizozemsku, kde pacienty s depresí zavírají do izolační místnosti a trvale je monitorují kamerou," připomněl David. V této zemi viděl i nově vyvinutá síťová lůžka na odděleních pro neklidné staré lidi, aby nevypadli a nezranili se.

"Čili síťová lůžka se používají i v takových zemích jako Nizozemsko, kde používají také izolace. Fixační pásy jsou tam zakázány. Ve Švédsku jsou zase zakázány izolace a používají se fixační pásy.

V Česku se síťová lůžka používají velmi sporadicky, pásy se používají poměrně často a izolace o něco méně než v Nizozemsku," porovnal užití omezovacích prostředků David.

Pacientů, kteří potřebují takové omezení, je podle něj ve všech zemích zhruba stejně, psychózy mají podobný průběh, jen v různých zemích je zvykem používat ve větší nebo menší míře ten nebo onen způsob omezení.

K námitkám oponentů, že pacienta lze dostatečně zklidnit léky, David podotkl, že předávkovat někoho léky, až to ohrožuje jeho život, není optimální cesta ke zklidnění.

"Samozřejmě vždy používáme léky, a když je dosaženo takových dávek, že další zvyšování je nebezpečné, kombinujeme léky s jiným způsobem omezení," řekl.

Síťová lůžka v léčebnách jsou monitorována kamerou. Pokud se pacientce v Dobřanech přesto podařilo síť porušit a oběsit se, byla to podle Davida otázka několika minut a nešťastná náhoda, že zrovna v tu chvíli ji zřejmě nikdo neviděl. Na semináři v Nizozemsku mluvil podle Davida lékař z léčebny, kde loni spáchali sebevraždu dva pacienti.

"Všude dochází k sebevraždám pacientů, někde ji spáchají na vycházce. Jsou sice způsoby, jak rozpoznat, že pacient zřejmě míní spáchat sebevraždu, ale řada pacientů, zejména starší ženy, velmi dobře předstírá, že jejich stav je dobrý, aby se dostali ven, a oběsí se třeba na zahradě léčebny, nebo skočí doma z okna na vycházce," shrnul David.

-------

autor: Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…