Sdružení: Zaměstnanost v lázeňství letos poklesne o 18 procent
O práci by mohlo přijít 2000 zaměstnanců lázní, spolu s pracovníky v doprovodných službách by konečné číslo mohlo představovat 10.000 nezaměstnaných.
Kromě dodatečných vyšších nákladů na řešení nezaměstnanosti vzrostou i výdaje na farmaceutické přípravky, které budou muset lázeňskou léčbu nahradit, řekl šéf sdružení Jiří Houdek.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tvrdí, že rozsah hrazené péče v ČR je ojedinělý. Poukazuje na to, že ministerstvo má ze zákona povinnost hradit jenom ty metody, které jsou účinné, a nemůže se účastnit na úhradě léčby, která tyto parametry nemá. Trvá také na tom, že lázeňská léčebná péče zůstává dostupná všem, kteří ji potřebují.
Terčem nespokojenosti je loňská vyhláška ministerstva, která například snižuje počet nemocí, s nimiž se mohou lidé léčit v lázních na útraty veřejného zdravotního pojištění. Délka takto hrazeného pobytu se podle vyhlášky navíc zkracuje u dospělých ze čtyř na tři týdny.
Lázně podle Houdka kvůli těmto opatřením trápí odliv klientů, jejichž pobyt je hrazen ze systému zdravotního pojištění. Jenom za první dva měsíce letošního roku jich v průměru ubylo 40 až 45 procent. Některá místa přitom podle Houdka zaznamenala odliv i přes 60 procent. Na to musejí lázně reagovat snížením počtu míst.
"Pro letošní rok je předpoklad poklesu zaměstnanosti v průměru o 18 procent, což je velmi varující, zvlášť když si uvědomíme, že na jedno pracovní místo v lázeňství jsou nabalena dvě až čtyři pracovní místa v doprovodných službách," upozornil Houdek.
Martin Vacek z řídící sekce lázeňství Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČTK řekl, že v lázeňství v celé republice pracuje kolem 11.000 lidí. Odhad sdružení podle něj odpovídá realitě. "Jenom v lázeňských společnostech je to naprosto reálné číslo," uvedl.
Některé lázně podle Houdka na situaci zareagovaly tím, že se přeměňují na odborné léčebné nebo rehabilitační ústavy, které mají v systému financování zdravotní péče jiný režim a jsou podle něj v konečném důsledku dražší.
Lázně se rozhodly proti vyhlášce bojovat peticí, která se nedávno projednávala v Senátu. Podle primátora Karlových Varů Petra Kulhánka chtějí zároveň přinášet další odborné argumenty k účinkům lázeňské léčby.
"Lázeňská léčba není zbytná, je to metoda historicky prověřená a prokazatelně fungující prospěšně na lidský organismus," uvedl.
Sdružení lázeňských míst ČR bylo založeno v roce 1991 a patří do něj 36 lázeňských míst v celé ČR.
ČTK
Zdroj: ČTK