Přeskočit na obsah

Sdružení doporučují lékařům nepodepisovat úhradové dodatky

Lékaři ji kritizují a soudí, že by ji Ústavní soud měl zrušit, jako zrušil vyhlášku loňskou. Pojišťovny by pak musely zřejmě platit víc, ale ne lékařům s podepsaným dodatkem. Podle pojišťoven neznamená nepodepsaný dodatek pro platby žádný problém.

K nepodepisování dodatků vyzvalo minulý týden všechny soukromé lékaře Sdružení ambulantních specialistů. Grémium ambulantní radiologie a Sdružení nestátních ambulantních radiodiagnostiků vydala ve středu stejnou výzvu svým členům, vlastníkům pracovišť ambulantní radiologie.

"Nedoporučujeme uzavřít dodatek ke smlouvě vyplývající z vyhlášky, kterou považujeme za obsahově i právně chybnou, v rozporu s proklamacemi vedení resortu a v rozporu s nálezy Ústavního soudu. Pokud by v budoucnu byla vyhláška zrušena, neznamenalo by to neplatnost podepsaného dodatku," uvádí se v prohlášení.

V oboru radiologie a radiodiagnostiky by neměli lékaři podepisovat ani dodatky vycházející z dílčích dohod se zdravotními pojišťovnami, které byly uzavřeny ještě před nálezem Ústavního soudu. "V tomto kontextu musíme pokládat dílčí dohodu za nevýhodnou pro naše členy," vysvětlují v dopise šéfka radiodiagnostiků Eva Hledíková a šéf radiologů Petr Máca.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý řekl, že pro podpis dodatků žádný termín není, lékaři je mohou podepsat kdykoli. Pokud je nepodepíšou, není to pro pojišťovny žádný problém. "V případě, že někteří poskytovatelé nebudou chtít podepsat úhradové dodatky s pojišťovnami, řídí se následné platby striktně platnou úhradovou vyhláškou," vysvětlil.

Dodatky navržené pojišťovnou bývají v řadě případů výhodnější než vyhláška. VZP například dojednala s Českou lékařskou komorou, že navýší příjmy ambulantním specialistům, gynekologům a praktikům. Mohou si vydělat víc díky tomu, že VZP jim nebude srážet úhrady, pokud překročí dojednaný limit do 200.000 korun. Pokud ho překročí více, mohou se obhájit před rozhodčím orgánem. VZP také navýší hodnotu bodu o jeden haléř za celoživotní vzdělávání doložené diplomem ČLK.

Úhradovou vyhlášku vydává ministerstvo zdravotnictví podle výsledků dohodovacího řízení mezi poskytovateli a pojišťovnami. Pokud dohoda o výši úhrad není, stanoví je ministerstvo, které zároveň určí regulace, aby celkové úhrady nepřekročily možnosti pojišťoven. Pojišťovny mohou platit i jinak, než stanoví vyhláška, pokud se na tom s lékaři dohodnou.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…