Sdružení chce poplatky odstupňovat a vést lidi k levnější péči
Poplatky by podle sdružení Lékaři pro reformu měly být odstupňované. Jen tak budou motivovat pacienty, aby vyhledávali nejprve levnější péči. V porovnání nákladů pojišťoven poskytují nejlevnější péči praktici, proto by se u nich podle předsedy sdružení Romana Flašara mělo platit 30 korun. Za léčení u specialisty by lidé měli dávat 60 korun a za den v nemocnici 90 korun, vyčíslil Flašar. Odstupňování poplatků navrhuje od ledna 2009.
"Nesouhlasíme se stejnou, tedy třicetikorunovou výší poplatků za návštěvu praktického lékaře i ambulantního specialisty," uvedl. Lidé od začátku roku platí 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
Podle Flašara ukazují necelé tři týdny zkušeností z praxí, nemocnic i lékáren, že pacienti tyto částky platí. Obavy z narušení vztahu mezi lékařem a pacientem kvůli poplatkům se podle něj nepotvrdily. Peníze vybírají zdravotní sestry a lékař je zatěžován minimálně. Nenarušuje se tedy ani provoz ordinace jednáním o penězích. "Občas zaznívají negativní slovní komentáře, nicméně nemají vesměs vliv na skutečnost, že pacient poplatek uhradí," řekl Flašar.
Problém ale vidí ve stejné výši poplatků. Pokud se nyní lidé rozhodují, častěji jdou rovnou ke specialistovi. Ušetří tak 30 korun za poplatek u praktika. "Bohužel jde v řadě případů o rozhodnutí nesprávné a regulační poplatky je k návštěvě praktika, a tím pádem k využití levnější péče, přirozeným způsobem nemotivují," řekl lékař.
Občanské sdružení Lékaři pro reformu vzniklo v dubnu 2007 jako platforma pro diskusi o reformě českého zdravotnictví. V současnosti má 451 sympatizantů z řad lékařů a lékařek a je součástí evropské iniciativy Doctors Alliance.
Zdroj: ČTK