SAS: Odpovězte na otázky ke kampani „Zdravotnictví volá o pomoc“
Přijato radou SAS 10.4.2016
Rada SAS registruje v posledních dnech masivní informační kampaň „Zdravotnictví volá o pomoc“, kterou začala organizovat ČLK.
Souhlasíme, že zdravotnictví je podfinancované a že jednou z cest, jak zachovat dostupnost a kvalitu péče pro naše pacienty, je dorovnání tohoto deficitu.
Souhlasíme, že systém vzdělávání je ve zdravotnictví velmi komplikovaný, vůči mladým lékařů nepřátelský a sám o sobě může být jedním z důležitých důvodů odchodu lékařů do zahraničí. Za jisté považujeme, že je třeba jej velmi rychle napravit.
Sledujeme-li ale kampaň ČLK jako celek, napadá nás řada otázek.
Proto se ptáme:
1. Proč se v kampani hovoří o platech jen nemocničních lékařů a v nemocnicích pracujících zdravotníků? Proč není žádáno plošné navýšení finančních prostředků pro všechny segmenty?
2. Proč se v kampani jako příčina nedostatku lékařů uvádí jejich odchod do zahraničí a nikdo nezmiňuje stále narůstající tzv. generační problém, tj. že lékaři stárnou a tím narůstá procento těch, kteří ačkoli pracují, jsou v důchodovém věku, přičemž v dohlednu není nikdo, kdo by je, rozhodnou-li se praxi ukončit, nahradil?
Důchodců mezi ambulantními specialisty je totiž skoro 40%.
Proč toto ČLK nezmiňuje? Má za to, že to nevadí?
Vždyť to je mezi lékaři podstatně větší procento, než je těch, kteří odcházejí za prací do zahraničí.
3. Proč je v kampani paušálně říkáno, že péče v české republice je špatná a nebezpečná, že zdravotnictví hrozí kolaps, když všichni víme, že to takto obecně v žádném případě neplatí?
Jsou přeci celé segmenty péče, které i při nedostatku financí fungují kvalitně a nejsou pro pacienty nijak nebezpečné. Ambulantní specialisté jsou jedním z nich.
Máme řadu nemocnic, v nichž se poskytuje péče na špičkové úrovni nejen v českém, ale i světovém měřítku.
Má-li ČLK informace o tom, že někde pacientům opravdu hrozí nebezpečí, proč tato zařízení neoznačí zcela adresně? Proč místo toho varuje občany ČR před námi všemi?
4. Je opravdu pravda, že ČLK nemá možnost kontrolovat kvalitu zdravotnických zařízení?
A pokud tomu tak je, odkud má informace o tom, že některá z nich jsou nekvalitní a nebezpečná?
A pokud má ty informace, proč se obává užít své autority a příslušná zařízení otevřeně nevyjmenuje?
Proč nežádá adresně po provozovatelích (což jsou velmi často státní a krajští politici) nápravu?
5. Má ČLK k dispozici nějakou kvalitní objektivní analýzu, která potvrzuje, že všechny nemocnice, které t.č. fungují v ČR, jsou opravdu počtem lůžek a strukturou poskytované péče potřebné a že tedy jediným problémem je nedostatek personálu v nich?
A pokud takovou analýzu nemá, proč ji v kampani nežádá?
Je opravdu myšlena vážně myšlenka, že vše bude vyřešeno několikaprocentním navýšením platů lékařů a zdravotníků?
Není opravdu možné uvažovat o tom, že by se lůžková péče v některých regionech sloučila do větších, kvalitně technicky a personálně vybavených zařízení, místo toho, aby byla rozdrobena na více navíc nedostatkem personálu trpících místech?
6. Jaký je cíl kampaně ČLK?
Je tím opravdu získání více peněz pro české zdravotnictví?
A pokud ano, proč, má kampaň vrcholit až v době komunálních voleb na podzim, nikoli již v červnu, kdy bude česká vláda rozhodovat o platbách za státní pojištěnce? Není-li toto hlavním cílem, jaký je ten jiný pravý cíl?
7. Chce ČLK změnu systému českého zdravotnictví?
A pokud ano, jakou?
ČLK je organizací s povinným členstvím všech lékařů, hospodařící s jejich penězi. Její vedení má tedy povinnost dávat transparentně všem lékařům vědět, jaký cíl sleduje svými kroky.
8. V relativně krátké době po sobě registrujeme situaci, kdy vedení ČLK investuje obrovské finanční prostředky do informační kampaně na podporu nemocničních lékařů.
Uvědomuje si ČLK, že jejími povinnými členy nejsou jen oni? Že těch ostatních je cca 50%?
A pokud ano, plánuje v nějaké krátké době podobnou akci na pomoc lékařům ambulantním?
A pokud ano, jak?
Rada SAS.
Zdroj: SAS