SAS odmítá přeregistrace
Návrh zákona o zdravotních službách zatím neprošel celým Parlamentem ČR, takže na otázku, co znamená přeregistrace z pohledu legislativy, se v tuto chvíli podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka nedá definitivně odpovědět. Bude totiž podle něj záležet na každém slovíčku v § 121.
"Pokud bude ale platit znění, v němž "přistál" v Senátu, pak přeregistrace není pouhým přeevidováním zdravotnických zařízení, jak se to snaží tvrdit někteří poslanci, ale přinejmenším pro fyzické osoby jde o jejich "nový vznik" se vším všudy," upozornil Jojko.
Fyzická osoba - zdravotnické zařízení - totiž vzniká a zaniká s registrací. Ve výhodě by byly osoby právnické, neboť ty vznikají podpisem společenské smlouvy, resp. zápisem do obchodního rejstříku. Jejich vztahy s okolím nejsou až tolik závislé právě na registraci.
Nezaniká smlouva s pojišťovnou?
"V současné době registrujeme více právních výkladů. Ten nejčastěji se vyskytující vychází bohužel z principu, že fyzická osoba - zdravotnické zařízení - vzniká a zaniká s registrací. Přeregistrace v současném znění § 121 může pro fyzické osoby (ty se přeci nově "narodí") znamenat povinnost navazovat znovu všechny smlouvy, a to nejen se zdravotními pojišťovnami. Každé zařízení má přece jen ještě řadu dalších vztahů a smluv - nájemní, leasingy, úvěry, pojistky, vztahy se zaměstnanci atd.," poznamenal Jojko.
Pro právnické osoby je §121 milosrdnější. V jejich případě naštěstí nemá pravomoc je zrušit a nechat je zase vzniknout. Společnosti s ručením omezeným by tedy jen musely splnit ustanovení § 18 toho zákona (odevzdat tu velkou řadu dokumentů) a pokračovaly by v činnosti.
"Výše popsané možné důsledky byly a jsou tím hlavním důvodem, proč jsme s přeregistrací nikdy nesouhlasili a proč proti ní protestujeme i nyní. Nejen na ministerstvu zdravotnictví jsme tyto argumenty přednesli nesčetněkrát. Dnes se zdá, že zbytečně, že vláda, která má ve svém vlastním programovém prohlášení podporu drobného podnikání se rozhodla v historii nejdrastičtějším způsobem zasáhnout do existence drtivé většiny malých soukromých zdravotnických praxí v ČR," postěžoval si.
Jojko se také obává, že krajské centrály zdravotních pojišťoven mají určitou autonomii a že tak hrozí i vlastní odlišný výklad. "A to nejen v případě zdravotních pojišťoven. Zkušenosti z posledních let dávají důvod očekávat, že i různé krajské úřady budou k věci přistupovat různě," dodal Jojko.
Jeho obavy se snaží rozptýlit mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. "Ve smluvní oblasti platí v rámci VZP jednotná smluvní politika, zaručující, že všechny KP budou postupovat jednotně podle společných pravidel. Žádný odlišný výklad v každém kraji nehrozí," uvedl Rod. Konstatoval, že VZP bude postupovat striktně v souladu s Parlamentem ČR přijatou právní úpravou, takže i požadavky na ZZ nebudou "výmyslem VZP", nýbrž pouze aplikací přijaté právní úpravy.
Projednávaný návrh zákona však odmítl komentovat. "Vzhledem k tomu, že se jedná o návrh zákona, který je t.č. teprve v legislativním procesu, nelze v tuto chvíli předjímat jeho konečnou podobu. VZP nekomentuje projednávané, a tedy dosud neschválené návrhy zákonů," sdělil Rod.
Obdobně se vyjádřila i mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. "Vzhledem k tomu, že ještě není ukončen legislativní proces, který by měl tuto problematiku upravovat,považujeme jakoukoliv debatu na dané téma za předčasnou," uzavřela.
www.tribune.cz
Jan Činčura
Zdroj: www.tribune.cz