Sanitářky se bojí o práci...
Pracujeme na OCS více než 17 let na ranní, odpolední a 24hod. služby. Smlouvy jsou ovšem pouze na ranní s následným postupem. Pokud si nedoděláme zdr. asistenta,tak pro nás nebude do budoucna na centr.sterilizaci práce. Z ošetřovatelek nás sesadilo vedení již před 3 lety. Z 11 ošetřovatelek je 11 sanitářek. Můžeme se nějak bránit? Jednají v souladu se zákony?
Odpovídá právník se zaměřením na medicínské právo Mgr. Miloš Máca.
Přiznám se, že mi není příliš jasný krok zaměstnavatele už před 3 lety, kdy Vás „sesadil“ z ošetřovatelek na sanitářky. Pokud tento krok neproběhl s Vaším souhlasem a nedošlo k dohodě o změně pracovní smlouvy, přičemž v pracovní smlouvě jste měla jako druh sjednané práce uveden „ošetřovatelka“, nebylo možné ze strany zaměstnavatele Vám druh sjednané práce jednostranně měnit. Zákoník práce sice v ustanovení § 41 uvádí důvody, pro které zaměstnavatel musí nebo může převést zaměstnance na jinou práci, ale pouze za velmi omezených podmínek a musí být naplněn jeden z taxativně uvedených zákonných důvodů. Těmto důvody jsou např. ztráta zdravotní způsobilosti, ztráta předpokladů stanovených zvláštními předpisy (neboli zejména ztráta odborné způsobilosti), těhotenství zaměstnankyně, z důvodu zahájení trestního řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti při plnění pracovních úkolů, z důvodu hrubého porušování pracovní kázně apod., ale předpokládám, že žádný z těchto důvodů u Vás nenastal. Již tento krok zaměstnavatele, pokud nenastal některý ze zákonných důvodů anebo jste s převedením nesouhlasila, byl v rozporu s právními předpisy a pracovní smlouvou. Správně byste tedy stále měla být u zaměstnavatele vedena jako ošetřovatelka a podle toho pobírat mzdu. Doporučuji na toto písemně upozornit zaměstnavatele, žádat okamžité sjednání nápravy, případně žádat také doplatek rozdílu mzdy či platu, který vznikl neoprávněným přeřazením z ošetřovatelky na sanitářku. V případě neochoty zaměstnavatele problém řešit doporučuji obrátit se s podnětem na Oblastní inspektorát práce.
Pokud Vás zaměstnavatel nutí, ať si zvýšíte kvalifikaci na zdravotnického asistenta, rovněž jde o postup v rozporu se zákoníkem práce. Jestliže máte pracovní smlouvu sjednanou na druh práce ošetřovatelky (příp. i za situace, kdy na základě dohody mezi Vámi a zaměstnavatelem došlo ke změně druhu práce na sanitářku) a zaměstnavatel po Vás požaduje, abyste absolvovala vzdělávání zdravotnického asistenta, půjde v tomto případě o zvyšování kvalifikace, neboť se tímto mění druh a podstata sjednané práce. Nepůjde o prohlubování kvalifikace, kde se druh a podstata práce nemění a k čemuž je zaměstnanec povinen a lze mu prohloubení kvalifikace uložit. Pokud však jde o zvyšování kvalifikace, což je Váš případ, zaměstnavatel není oprávněn zaměstnanci zvyšování kvalifikace uložit. Zaměstnanec není povinen si kvalifikaci zvyšovat, tzn. na pokyn zaměstnavatele se jí účastnit. Lze tak učinit pouze na základě dohody zaměstnavatele se zaměstnancem a zde doporučuji, aby součástí dohody bylo, že zaměstnavatel bude zvyšování kvalifikace hradit bez toho, abyste byla nucena podepsat kvalifikační dohodu. Jinak máte právo zaměstnavatelovu výzvu k absolvování zvýšení kvalifikace na zdravotnického asistenta odmítnout.
Je však v tuto chvíli na Vašem zvážení, zda nějakou nabídku, že jste ochotna kvalifikaci si zvýšit, zaměstnavateli nabídnete a zda Vám zaměstnavatel na oplátku nabídne podmínky, které pro Vás budou přijatelní, anebo zda zvýšení kvalifikace odmítnete zcela.
V druhém případě, pokud by byla pravda, že zaměstnavatel by pro Vás neměl práci, se pak skutečně může stát, že se pro zaměstnavatele stanete nadbytečnou. V lepším případě by to pro Vás mohlo za důsledek, že Vám zaměstnavatel nebude přidělovat práci a bude Vám místo mzdy či platu přiznávat toliko náhradu mzdy nebo platu, neboť by šlo o tzv. jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 209 odst. 1 zákoníku práce. V horším případě by Vám mohl dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost podle § 52 písm. c) zákoníku práce. Zde by Vám však vzhledem k délce Vašeho pracovního poměru vznikl nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku (§ 67 odst. 1 písm. c) zákoníku práce).
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz