Šance na vyléčení stouply za 15 let v Česku i na Slovensku
Za 15 let od rozdělení společného státu stouply šance Čechů i Slováků na vyléčení. Lékařům se daří zachránit mnohem více lidí. Přispěl k tomu příliv zahraničních léků, přístrojů a hlavně informací o nejnovější léčbě. Zatímco Česko už má ucelený systém screeningu a síť specializovaných center, Slovensko se screeningovými programy teprve začíná.
V Česku stejně jako na Slovensku způsobují polovinu úmrtí nemoci srdce a cév, třetinu úmrtí má na svědomí rakovina. Odborníci zdůrazňují význam preventivních programů a komunikace s pacienty. Oboje umožňuje odhalit nemoci včas, kdy je naděje na vyléčení veliká.
Podle předsedy vědecké rady České lékařské komory Aleše Hermana nastal v Česku za 15 let v léčení nemocí srdce a cév skok o několik tříd. Počty zákroků na milion obyvatel jsou srovnatelné se státy v první desítce EU. Česko je jedinou zemí světa, kde intervenční léčbu dostane 97 procent pacientů s infarktem myokardu. Katetrizace je dostupná v katetrizačních střediscích s nepřetržitou službou všem lidem, kteří včas zavolají.
O velkém posunu v léčení nemocí srdce a cév hovoří i Ivana Štefanková ze slovenského Národního ústavu chorob srdce a cév. ČTK řekla, že počty katetrizačních výkonů stouply na Slovensku v porovnání s rokem 1993 patnáctkrát, počet kardiochirurgických operací šestkrát. Podle Anny Barákové z Národního centra zdravotnických informací je pozitivní zejména to, že klesla úmrtnost lidí v produktivním věku.
Čeští odborníci ČTK shodně potvrdili, že česká medicína musí v řadě případů pomáhat slovenské. V Česku například je 22 center, kde se provádějí intervenční výkony na srdečních cévách, a 16 center, kde se dělají katetrizační ablace. Na Slovensku jsou tři centra pro obě oblasti léčby. "Spousta výkonů se tam nedělá, my ošetřujeme i jejich pacienty," porovnal možnosti obou zemí přednosta kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny profesor Josef Kautzner.
Podobné je to v léčení rakoviny. Screening rakoviny prsu je v Česku už řadu let a zdravotní pojišťovny na preventivní vyšetření na mamografu přispívají. Některé dokonce zvou ženy osobními dopisy. Screening umožnil, že 80 procent nádorů se odhalí v prvním stadiu. "Na Slovensku zatím organizovaný screening rakoviny prsu není, pomáháme jim s jeho budováním," řekl ČTK profesor Jan Daneš z radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
Ročně je v Česku s deseti miliony obyvatel téměř 67.000 nových případů rakoviny a 29.000 úmrtí. V léčení rakoviny je Česko v půli žebříčku 20 evropských zemí. Slovenské údaje pro poloviční počet obyvatel uvádějí ročně 20.000 případů rakoviny, polovina pacientů zemře.
Nejčastější typy zhoubných nádorů jsou shodné v Česku i na Slovensku - rakovina plic u mužů, rakovina plic u žen. Obě pohlaví pak stíhá velmi často rakovina tlustého střeva a konečníku. V Česku už několik let funguje screening rakoviny tlustého střeva a konečníku, účast občanů na něm je ale zatím poměrně malá.
Zdroj: ČTK