Šabatová: Matrikáři dělají rodičům kvůli domácím porodům potíže
V jiných případech se matrikáři obracejí na sociální pracovníky, aby věc prošetřili, i když k tomu není důvod. ČTK to sdělila ombudsmanka Anna Šabatová. Upozornila na to, že postup matrik musí být v těchto případech vždy přiměřený, a ne přehnaně úřednický.
Po domácím porodu míří rodiče na matriční úřad se žádostí o zápis dítěte do matriky. Předkládají přitom své doklady. Pokud byl při porodu lékař, předloží také jeho potvrzení o narození dítěte v domácích podmínkách, s čímž matrikáři nemají problém.
Jinak je tomu když jsou u porodu pouze rodiče a následně matku a dítě ošetří porodní asistentka. Matrikářům by podle Šabatové mělo stačit její písemné potvrzení o narození dítěte, ale obvykle tomu tak není. Někdy žádají od rodičů, aby si zajistili ještě potvrzení od lékaře.
Ještě větší problémy mají rodiče, pokud se dítě narodí doma bez jakékoli účasti zdravotníků. Matrikáři se pak automaticky obracejí na orgány sociálně-právní ochrany dětí, aby sociální pracovníci záležitost prověřili a ověřili totožnost dítěte.
"K šetření rodiny sociálními pracovníky není důvod a zákon to ani nepředpokládá. Samotný plánovaný domácí porod a narození dítěte mimo zdravotnické zařízení není skutečností, ze které by plynulo, že rodiče neplní své povinnosti, případně zneužívají práva vyplývající z rodičovské odpovědnosti," uvedla ombudsmanka.
V těchto případech a při jakýchkoli pochybnostech o původu dítěte by matrika měla podle Šabatové věc sama prošetřit. Pro zápis dítěte do ní může stačit například svědectví dalších lidí, třeba rodinných příslušníků, o narození dítěte.
ČTK
Zdroj: ČTK