S vnukem k lékaři? S občankou
Babička doprovází vnuka k lékaři na očkování. Ještě před vstupem do ordinace prokáže svoji totožnost občankou. Pokud bude do ordinace telefonovat kvůli sdělení zdravotních informací o dítěti, měla by se identifikovat heslem uvedeným ve formuláři, jímž byla rodičem k tomuto úkonu zplnomocněna.
To jsou nejabsurdnější situace, jež by podle slov plzeňské dětské lékařky, která si nepřála být jmenována, měla být od dubna praktikována. V platnost totiž vstoupila novela zákona o zdravotní službě. V praxi to naštěstí zatím tak horké není. "Žádnou babičku jsem zatím nelegitimovala, všechny znám," říká lékařka.
Mnohem diskutovanější novinkou však je nutnost písemného souhlasu obou rodičů u zákroků, které by mohly negativně ovlivnit další zdravotní stav jejich potomka. V případě dětských praktických lékařů se jedná především o souhlas s nepovinným očkováním. To pro doktory znamená nejen další papírování, ale také zdržování. "Zatímco dřív bylo očkování vyřízeno za pět minut, teď jsme rádi, když se vejdeme do čtvrt hodiny," říká praktický lékař pro děti a dorost Ctirad Kozderka z Kralovic, který se sám své pacienty snažil o novém opatření informovat s předstihem.
Pokud se do ordinace nedostaví rovnou oba rodiče, stačí, když jeden z nich přinese podepsaný formulář za oba. Pravdivost podpisů nejsou lékaři povinni nijak ověřovat. Kromě očkování by dětští lékaři mohli vyžadovat souhlas i s dalšími injekcemi, třeba podáním penicilinu. Vždy ale záleží na individuálním rozhodnutí lékaře, co vše bude chtít stvrdit podpisem. "Připadá mi to jako zbytečná byrokracie. U nás doma s tím nebyl problém, ale myslím si, že v některých případech tak jeden z rodičů dostává do ruky nástroj, jak dělat naschvály tomu druhému," komentuje nové opatření Martina Nováčková.
Paradoxní je, že zatímco k vykonání zákroku, tedy třeba očkování, je požadován podpis obou rodičů, ke zplnomocnění třetí osoby stačí jeden.
Plzeňský deník Hana Pražáková
Zdroj: Plzeňský deník