S únikem moči vyhledá lékaře jen každá desátá žena, léčba možná
Jen každá desátá žena, kterou trápí samovolný únik moči, vyhledá lékaře. Neschopnost udržet moč se v myslích mnoha lidí rovná pojmu méněcenný. Přitom únik moči postihne občas až polovinu žen a zhruba jedno až pět procent mužů. Smířit se s inkontinencí a nesnažit se ji řešit je podle Daniela Struppla z gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce zbytečné, inkontinenci lze s úspěchem léčit.
"Je úkolem lékařů, aby se zeptali pacientky, která za nimi přišla s jiným problémem, zda netrpí inkontinencí. Podle našich zkušeností trvá ženě několik let, než se odhodlá s problémem svěřit," řekl Struppl ČTK.
Únikem moči trpí občas ženy po porodu. Funkci podpůrného a závěsného aparátu močové trubice může nepříznivě ovlivnit oslabení vaziva, hormonální stav pacientky, věk, dlouhodobě namáhavá fyzická práce, obezita, astma s chronickým kašlem. Inkontinence může být následkem velké operace pro gynekologické nádory a může vzniknout po úrazech páteře, zřídka jsou příčinou vrozené vady močových cest.
Močový měchýř je dutý svalový orgán, který mění tvar podle toho, kolik je v něm moči. Vejde se do něj asi půl litru tekutiny, nucení na močení je už při náplni 150 mililitrů. Vyprazdňování je složitý děj. Začíná podrážděním stěny měchýře, která se roztahuje a dráždí nervová zakončení ve stěně. Rozhodující je stah stěny a uvolnění zevního svěrače, což je kruhový sval pod měchýřem. Ovládat činnost svěrače se učí už v dětství.
Nejčastějším typem nechtěného úniku moči je stresová inkontinence, je to až 45 procent případů. Moč uniká při kašli, kýchnutí, poskočení, zvednutí břemene. Dá se léčit operačně.
Urgentní neboli nutkavá inkontinence je až u 35 procent pacientek. Je spojena s nadměrným nucením. Příčinou je porucha tlumení reflexů, které vedou k vyprazdňování. Pacientka má nucení, i když je měchýř téměř prázdný. Na problém dobře zabírají léky.
Základem úspěšné léčby je podle Struppla stanovení správné diagnózy. Kromě gynekologického vyšetření se provádí i urodynamické vyšetření. Při něm lékař za pomoci speciální cévky s mikročipem sleduje u pacientky tlakové a objemové hodnoty měchýře a močové trubice během plnění a vyprazdňování. Hodnoty se sledují v klidu a při stresu.
Léčba spočívá v zavedení speciální polypropylenové nevstřebatelné pásky pod močovou trubici. Tlakem na pásku se klesající močová trubice uzavře a moč neunikne. Více než 90 procent pacientek je s výsledkem léčby spokojeno. Ty, které operovat nechtějí, nebo se metoda pro ně nehodí, se naučí speciální cviky, kterými se dá posílit pánevní dno. Zdravotní pojišťovny hradí pomůcky pro inkontinenci v přesně daném množství.
Zdroj: ČTK