Přeskočit na obsah

S korupcí ve zdravotnictví má zkušenost každý šestý člověk

Každý šestý člověk v Česku zná osobně někoho, kdo za poslední dva roky byl přinucen okolnostmi dát úplatek lékaři či zdravotnickému personálu. Lidé to neradi přiznávají, ale často to byli přímo oni sami. Podle průzkumu Institutu zdravotní politiky a ekonomiky (IZPE) se lidé bojí mluvit o korupci veřejně; jen deset procent by ji oznámilo anonymně policii a jen tři procenta by ji dosvědčila také osobně u soudu. Oznámit korupci se obávají zhruba ve stejné míře staří i mladí. Zásadní rozdíl není ani mezi voliči různých stran, i když mírně větší ochotu projevili voliči KSČM a KDU-ČSL.

Podle senátora ODS Tomáše Julínka není divu, že lidé nechtějí zveřejňovat údaje o korupci. "Bojí se, co by s nimi bylo, že už by je lékař příště neošetřil," řekl Julínek ČTK. Potvrdil si to prý letos počátkem roku, když ministr zdravotnictví David Rath zavedl pro lékaře přísné limity. Pacienti s rakovinou si Julínkovi stěžovali, že nedostanou některé léky. Nikde to však neoznámili, protože se báli.

Podle zjištění IZPE se nejčastěji dávají úplatky v Praze, kde se s korupcí setkal prakticky každý druhý. S věkem a se zhoršujícím se zdravím roste zkušenost lidí s úplatky. Mezi zdravými ví o úplatcích třetina, mezi občany s vážnými zdravotními problémy více než polovina. Nejčastěji je úplatek nabízen chirurgům, ortopedům a zubařům.

Podle IZPE dávají občané úplatky "ze zvyku, ačkoli se to od nich nežádá a mnohdy tyto úplatky nemohou mít žádný vliv na konečný efekt". Dát květinu lékařce či láhev vína lékaři se považuje za něco, co patří k životu. Naproti tomu podmiňování dřívější operace tím, že pacient dá lékaři desítky tisíc korun, odsuzují pacienti i lékaři.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek ČTK řekl, že komora korupci odmítá. Vidí však rozdíl mezi tím, když někdo chce za peníze urychlit operaci, což je klasický úplatek, a darováním květiny či láhve vína, což je něco jako v zemích Orientu bakšiš a projev spokojenosti.

Za mnohem závažnější příklad korupce považuje Kubek neprůhledná výběrová řízení a uplácení některých zdravotnických pracovníků ze strany farmaceutických firem či dodavatelů přístrojů.

Lékaři se shodují v tom, že korupci lze zabránit. Je o tom přesvědčen i Julínek, který je původní profesí lékař, a pokud se stane ministrem, bude tvořit novou koncepci zdravotnictví. Podle něj se dá zabránit korupci jedině tím, že bude předem jasné, na co má člověk nárok. "Ještě když je člověk zdravý, ví už od pojišťovny, na co všechno má nárok, je to dáno i zákonem. A když to vím, tak jsem hloupý, kdybych uplácel," prohlásil senátor.

Mluvčí Sdružení praktických lékařů a organizátor lékařských protestů Jan Jelínek soudí, že uplácení ve zdravotnictví se dá zabránit tím, že se bude omezovat korupční prostředí. "Korupce není vyvolaná lidmi, ti se jen přizpůsobují prostředí," řekl Jelínek ČTK.

Korupce podle něj kvete tam, kde může kdokoli rozhodovat o tom, jestli někdo dostane něco, na co má nárok. Proto se podle Jelínka soukromí lékaři snaží, aby nerostly pravomoci úředníků v rozhodování, co bude kterému pacientovi nebo lékaři proplaceno z veřejného zdravotního pojištění. "Báli jsme se, že se bude muset každá smlouva s pojišťovnou pak zaplatit," vysvětlil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…