Rýma je nemoc, v Česku má alergickou rýmu 1,6 milionu lidí
Rýma není jen příznak nachlazení, ale nemoc, kterou je nutno léčit. Jinak hrozí rozvoj astmatu. Alergickou rýmou trpí v Česku 1,6 milionu lidí a stále jich přibývá. Rozšiřuje se také spektrum alergenů, které rýmu vyvolávají. V ordinacích praktiků tvoří lidé s chronickými nosními obtížemi 40 procent pacientů. ČTK to řekl profesor Václav Špičák z Fakultní nemocnice Bulovka.
"Alarmující je, že dvě třetiny lidí s chronickou rýmou nikdy nebyly léčeny," uvedl. Podle profesora to souvisí s podceňováním rýmy, lidé ji považují za banální onemocnění a zdá se jim divné jít kvůli tomu k lékaři. Vycházejí z lidového rčení, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní.
Rýma ale je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Člověku teče z nosu a očí, kýchá, nosní sliznice ho svrbí a nos se ucpe. Když dva z příznaků trvají hodinu denně po čtyři týdny, jde o chronickou rýmu. Léčba je nutná.
Pacienti s akutní rýmou se podle Špičáka mohou uchýlit k samoléčbě. Antihistaminika se prodávají bez receptu v dávce na jeden týden. Krátkodobě se dají užívat k léčení rýmy také nosní kapky. Když se užívají déle, mohou stav sliznic zhoršit a naopak rýmu vyvolat, varoval odborník.
Nikomu podle něj neuškodí nosní spreje, například s mořskou vodou. Doplní léčbu a slouží i pro správnou hygienu nosu, tedy jako prevence. Sliznici očistí a zvlhčí, ta zregeneruje a dobře funguje.
Nos je důležitým orgánem dýchání, projde jím šest litrů vzduchu za minutu, maximálně 70 litrů. Správné je dýchat nosem, dýchání ústy je jen na podporu a krátkodobě. Nosní sliznice vzduch filtruje, zvlhčuje a tepelně upravuje. Jakékoli zduření, otok či zánět tento proces naruší.
Nosní průchodnost může zhoršit například stres, špatný stav plic, srdce a cév a také těhotenství. Některé ženy trpí těhotenskou rýmou. Průchodnost nosu mohou omezit některé léky, například aspirin. Komplikací rýmy, hlavně u dětí, je zánět středního ucha. Neléčená alergická rýma vyústí v astma.
Zdroj: ČTK