Růst příjmů zdravotníků je prioritou odborů
Prioritou Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče je hájit zájmy zaměstnanců v souvislosti s přeměnou nemocnic na obchodní společnosti a usilovat o zvýšení mezd ve zdravotnictví a sociálních službách. Usnesl se na tom dvoudenní sjezd svazu. Jiří Schlanger, který vede zdravotnické odbory od roku 1990, obhájil na sjezdu funkci předsedy již popáté.
ČTK řekl, že má pověření delegátů prosazovat jednotnou platovou tabulku pro celé zdravotnictví. Dosud mají lékaři a sestry ve státních nemocnicích tarify stanovené vládou, zatímco jejich kolegové v soukromých zařízeních a obchodních společnostech si musejí mzdu dohodnout se zaměstnavatelem. V soukromé sféře jsou tak příjmy nižší.
Podle usnesení sjezdu by se platy v českém zdravotnictví měly přiblížit mzdám v zemích EU a vyrovnávat růst životních nákladů.
S výší příjmů zdravotníků souvisí i zavádění nového zákoníku práce. Zdravotnické odbory trvají na tom, aby platil od ledna 2007, odmítají odklad o rok, který prosazuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Sjezd v dnešním usnesení vyzval vládu a krajská a obecní zastupitelstva, aby řešily problémy, které lze při zavádění zákoníku práce očekávat. Norma omezuje přesčasovou práci, na trhu práce však údajně není dostatek lékařů pro pokrytí služeb v nemocnicích. Zdravotnictví by potřebovalo na zavedení zákoníku dvě miliardy korun.
Schlanger uvedl, že výzva sjezdu k vládě je směrována i do oblasti sociálních služeb, kde chybějí na zavedení nového systému tři miliardy korun a nejsou ani připraveny potřebné předpisy.
Zdravotnické odbory se podle usnesení sjezdu mají zaměřit v období 2006 až 2010 také na vzdělávání ohrožených zaměstnanců a profesní vzdělávání ve zdravotnictví a sociálních službách, zejména stárnoucích pracovníků a žen po mateřské dovolené.
Před delegáty předstoupil v prvním sjezdovém dni ministr Julínek. Získat jejich souhlas s odložením platnosti nového zákoníku práce se mu však nepodařilo.
Zdroj: ČTK