Přeskočit na obsah

Rozvrací ministerstvo síť lékáren?

Za ukvapené a nedomyšlené označuje Česká lékárnická komora (ČLeK) zavedení nového typu lékáren - výdejen. Ty by mohly vznikat na základě vyhlášky č. 219/2006 Sb., o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení. Podle ní by od 15. 6. 2006 kdekoliv v České republice mohly vznikat „lékárny – výdejny“ v nedostatečných prostorech a bez vybavení. Česká lékárnická komora očekává vzhledem ke konkurenčnímu tlaku omezování zdravotní péče i u stávajících lékáren.
Podle nové vyhlášky o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení se léky stanou méně dostupnými nejen na venkově, ale i ve velkých městech. Lékárníci upozorňují, že „lékárny – výdejny“ vzhledem ke svému vybavení nebudou moci poskytovat úplnou lékárenskou péči v běžném evropském standardu. Nové předpisy nerespektují požadavky na zajištění jakosti, účinnosti a bezpečnosti léčivých přípravků a správného zacházení s léčivy a jejich uchovávání. Například chybí minimální povinné věcné a technické vybavení výdejny, chybí vymezení prostoru pro příjem léčiv (ačkoli tyto prostory by podle obecných ustanovení vyhlášky měly být v každé lékárně); nejsou dostatečné prostory pro skladování, nelze zajistit řádnou úpravu léčiv.
„Navíc předpisy pro ,lékárnu – výdejnu‘ dokonce nesplňují ani požadavky zákona o léčivu a právní závaznost vyhlášky MZ ČR je tak zpochybňována od samotného počátku,“ upozorňuje prezident ČLeK Lubomír Chudoba s tím, že komora lékárníků opakovaně MZ ČR na všechna tato fakta upozorňovala, naposledy dopisem ministrovi zdravotnictví z minulého týdne. „Bohužel bez jakékoliv reakce“, sdělil Chudoba a dodal, že Česká lékárnická komora spolu s Asociací provozovatelů lékáren ve snaze ochránit dostupnost léčiv a kvalitu lékárenské péče podnikne všechny možné kroky ke zrušení ministerské vyhlášky.
Vyhláška značně omezuje i sortiment lékáren – výdejen. Minimální skladovací prostor neumožní výdejně vytvořit potřebnou zásobu léčiv. S většinou požadavků budou výdejny odkazovat pacienta na pozdější dobu nebo do jiné lékárny. Chybějící vybavení a laboratoř neumožní výdejně připravovat většinu běžných léčiv. Do předepsaného vybavení takové lékárny dokonce nepatří ani lékárenské váhy. Lékárna tak nebude schopna ani cokoliv přesně navážit, což je elementární součást jakékoliv lékárenské přípravy.
Nový předpis navíc diskriminuje stávající provozovatele lékáren oproti provozovatelům výdejen. Výdejna musí mít povinně pouze 24 m2 provozní plochy, šatnu a WC pro zaměstnance a minimum vybavení. Lékárna, i kdyby nepřipravovala individuálně připravované léky (tedy vykonávala stejnou činnost jako výdejna) musí mít provozní plochu minimálně 80 m2, přípravnu léků, pracovnu vedoucího lékárníka, šatnu, umývárnu a WC pro zaměstnance, úklidovou komoru a další nákladné vybavení.
Členové Asociace provozovatelů lékáren mají navíc obavy o osud svých investic, které do budování sítí lékáren v České republice vložili. V případě zmaření těchto investic jim nezbude než domáhat se náhrady na českém státě.

Zdroj: Česká lékárnická komora

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…