Přeskočit na obsah

Rozruch kolem internetových knížek přivedl do systému více lidí

Rozruch kolem internetových zdravotních knížek, které se po uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) dostaly na první stránky novin, přivedl do systému elektronické zdravotní dokumentace více lidí než obvykle. Podle Lilly Ahou Kolesové ze společnosti IZIP negativní kampaň ministra zdravotnictví Davida Ratha vedla k výraznému nárůstu zájmu pacientů i lékařů o projekt.

"Běžně se hlásí 10.000 až 12.000 nových uživatelů týdně, nyní se registrace urychlila o 7,5 procenta. Zájem lékařů, jichž se měsíčně hlásí 350 až 450, stoupl o 16,6 procenta," upřesnila.

V projektu IZIP je zapojeno téměř 8000 ze 40.000 lékařů, tři desítky ze 200 nemocnic a přes 800.000 z deseti milionů pojištěnců. Elektronické zdravotní knížky užívá v Česku osm procent lidí.

Ministerská kontrola vytkla VZP, že projekt, který v roce 2001 založili dnešní europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, neprošel výběrovým řízením. Podle Ratha šly peníze pojištěnců do soukromé firmy členů ODS. VZP do něj zatím dala zhruba 300 milionů korun.

Podle Kolesové potvrdil zájem občanů o projekt nejnovější průzkum agentury STEM/MARK. "Elektronickou zdravotní knížku, k níž má přístup pacient a všichni lékaři, jimž to umožní, chce přes 60 procent Čechů," uvedla. Z průzkumu vyplynulo i to, že podle 70 procent dotázaných elektronická knížka s přehledem předepsaných léků a provedených vyšetření zabrání plýtvání.

Polovina dotázaných také soudí, že systém by měly financovat zdravotní pojišťovny, 43 procent míní, že stát. Jen šest procent lidí by nechalo platit za zřízení a provoz knížky pacienty.

Podle Kolesové se daří náklady na zřízení a vedení knížky s rozšiřování projektu snižovat. V letech 2001 až 2002 vyšla jedna knížka na 1700 korun, v roce 2003 na 320 korun, o rok později na 200 a letos na 150 korun. Při účasti dvou milionů těch nejvíce nemocných, na něž je projekt především zaměřen, klesne náklad na jednu knížku na 60 korun, vyčíslila Kolesová.

O projekt mají podle ní zájem také lékaři. Podle dřívějšího průzkumu souhlasí 68 procent lékařů s tím, že jim elektronická knížka usnadní práci, 70 procent od projektu očekává úspory v systému zdravotního pojištění.

Rath poukazuje na nebezpečí, že k informacím o zdravotním stavu pacienta se na internetu může dostat kdokoliv a zneužít jich. Pokud není pro lékaře účast v projektu povinná, jsou v internetových knížkách zapsány jen některé informace, což může být pro postup léčby zkreslující, varuje ministr.

K výsledkům průzkumu ředitel odboru přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví a mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček ČTK řekl, že záleží na tom, jak se položí otázka.

Uvedl, že jistě nikdo neodmítne zřídit si elektronickou knížku, když by z ní měl získat informace lékař v případě jeho bezvědomí. Pokud se ale položí otázka, zda chce, aby na projekt byly vynakládány stamilionové částky ze zdravotního pojištění, tedy z peněz všech, odpověď už může být jiná, řekl Kubíček.

Dodal, že ministerstvo pokračuje v projektu papírových zdravotních knížek pro seniory a do budoucna počítá i s internetovou formou. Projekt však musí projít výběrovým řízením, aby zvítězila technicky a ekonomicky nejvýhodnější nabídka.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…