Rozpor mezi šéfy komor se potvrdil
Dlouhodobý rozkol mezi prezidenty lékařské, lékárnické a stomatologické komory se potvrdil i na jejich dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Šéf lékařské komory Milan Kubek podpořil vyhlášku o rámcových smlouvách, která podle něj dává jistotu lékařům i jejich pacientům. Naproti tomu prezidenti lékárníků Lubomír Chudoba a zubařů Jiří Pekárek trvali na jejím zrušení. Postavili se tak na stranu ministra.
Rámcové smlouvy jsou vzorem pro uzavírání smluv jednotlivých lékařů a nemocnic se zdravotními pojišťovnami. Dosavadní smlouvy skončily v polovině roku, pojišťovny je prozatím o půl roku prodloužily. Kdyby lékaři neměli od ledna 2007 nové smlouvy, pojišťovny by jim uhradily jen akutní péči, vše ostatní by pacienti platili hotově.
Julínek opačné požadavky šéfů komor komentoval slovy, že se "necítí být mlýnským kamenem" mezi nimi. Podle něj je norma v rozporu se zákonem a bude to řešit vydáním nového předpisu. Kubek ho upozornil, že by měl vyčkat na rozhodnutí Ústavního soudu, který se předpisem má zabývat. "Jestliže bychom nechali rozhodování na Ústavním soudu, protahujeme nejistotu, když existuje úplně jasné právní stanovisko bývalé vlády, které říká, že vyhláška je v rozporu se zákonem," reagoval ministr.
Schůzka s ministrem byla pro Pekárka a Chudobu už druhou od jmenování Julínka do funkce, za což mu oba poděkovali. Kubek se s Julínkem v roli ministra setkal poprvé a vytkl mu, že si na něj udělal čas až měsíc po svém jmenování. Vadilo mu i to, že ministr měl na jednání jen hodinu. Kubek mu tak nestihl předložit 30 požadavků, které vzešly z porady předsedů oblastních komor.
Kubek vyzval Julínka, aby splnil předvolební sliby ODS a udělal vše pro to, aby do zdravotnictví šlo v příštím roce více peněz. Dosavadních sedm procent HDP podle Kubka nestačí. Zvýšením plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané by podle něj mohlo zdravotnictví získat ročně sedm miliard navíc, podílem na výnosu spotřební daně na tabák a alkohol další čtyři miliardy. Ročně proteče zdravotnictvím zhruba 200 miliard korun.
Lékařská komora navrhuje mimo jiné poplatek za recept, příspěvek za pobyt v nemocnici, spoluúčast pacienta při hrazení dopravy a snížení maximálních úhrad léků z pojištění plošně až o deset procent. K projednání těchto návrhů se však dnes Kubek nedostal.
Chudoba odmítl zpochybňování smyslu schůzky s ministrem vlády, která zatím nemá důvěru Poslanecké sněmovny, usilovat o ni bude v úterý. "Ať bude ministr z jakékoli politické strany, peníze pro zdravotnictví musejí být stálé, není možné, aby se s každou politickou stranou zásady měnily," vysvětlil.
Zdroj: ČTK